معاون میراث فرهنگی خطاب به مجلس نوشت: بس کنید

[ad_1]

معاون میراث فرهنگی در نهایت سه روز پس از رسانه ای شدن طرح «استفاده بهینه از عتیقه ها و گنجینه ها» به این موضوع پاسخ داد و گفت: انتظار می رود نمایندگان از این طرح انصراف دهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی دارابی معاون وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور در نامه ای به نمایندگان مجلس با انتقاد از عدم کارشناسی این طرح، آن را دانشمند و متخصص خواند. برای آزادی نمایندگان امضاکننده طرح موسوم به «استفاده بهینه از آثار باستانی و گنجینه».

عزت الله ضرغامی یک روز پس از رسانه ای شدن طرح 46 نماینده مجلس برای فروش آثار تاریخی، وی در حاشیه برنامه ای از این طرح اظهار بی اطلاعی کرد و از رسانه ها مطلع شد.

طرح نمایندگان مجلس اعتراض بسیاری از باستان شناسان و فعالان میراث فرهنگی را برانگیخته است. 61 استاد باستان شناسی در نامه ای به محمدباقر قالیباف ضمن ابراز نگرانی از انگیزه این پروژه خواستار لغو آن شدند.

انجمن علمی باستان شناسی ایران نیز در نامه ای دیگر به رئیس مجلس شورای اسلامی این طرح را “خطرناک” و “شرم آور” توصیف کرده و خواستار لغو آن شد.

بیشتر در مورد آن بخوانید:

طرح حراج اشیای تاریخ ایران روی میز مجلس!

نامه اعتراضی باستان شناسان به قالیباف

واکنش های مداوم حراج به اقلام در تاریخ مجلس

این طرح با امضای 46 قانونگذار با عنوان «استفاده بهینه از آثار باستانی و گنجینه»، ایران را به قطب خرید و فروش آثار باستانی و واردات ارز تبدیل کرد و خط درآمدی جدیدی را برای خرید و نگهداری وزارت گردشگری و میراث فرهنگی ایجاد کرد. . باستان شناسی اشتغال فراوانی را برای فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با تاریخ، گوهرشناسی و باستان شناسی، حفظ گنجینه تمدن و میراث باستانی از کاوش ها و کاوش های غیرحرفه ای، و حفظ گنجینه ها، تمدن و میراث باستانی از فروش به قیمت های مقرون به صرفه به تاجران فراهم می کند. . و قاچاقچیان به گفته باستان شناسان و کارشناسان میراث فرهنگی، این طرح راه را برای سوداگران و دلالان آثار تاریخی و حفاری های غیرمجاز هموار می کند. ایراد اصلی این طرح استفاده از کلمه ثروت به جای میراث فرهنگی و اشیاء تاریخی متعلق به مردم ایران است که بر اساس قانون مجازات اسلامی خرید و فروش آنها جرم است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.