2 میلیارد تن فرسایش اراضی در سال / 15 امتیاز در آبخیزداری و تأثیر آن بر حفظ زمین و آب

[ad_1]

سالانه بالغ بر 2 میلیارد تن زمین لغزش در کشور رخ می دهد، در حالی که آبخیزداری می تواند خسارات آب و زمین را در کشور کاهش دهد.

به گزارش ایسنا حفظ پوشش زمین، کنترل فرآیندها و اشکال مختلف فرسایش و انتقال رسوب، کنترل و کنترل سیلاب های مضر، مقابله با خشکسالی و بحران کم آبی، کنترل و کنترل زمین لغزش ها، تغذیه آب های زیرزمینی و سفره های زیرزمینی هدف نهایی فعالیت های آبخیزداری است. در اینجا 15 نکته بر اساس اطلاعات سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در مورد فرسایش اراضی و آبخیزداری و اثرات آن بر حفظ خاک و آب آورده شده است:

* آبخیزداری علم طراحی و مدیریت حوضه برای حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی و پایدار با توجه ویژه به منابع آب و خاک است.

تغذیه سفره های آب زیرزمینی و افزایش تولید محصول، پیشگیری و کنترل زمین لغزش و سیلاب های مخرب، حفظ و احیای حوضه های آبخیز بحرانی و تقویت محصولات از اهداف مهم در عملیات مدیریت آب است.

*حوضه آبخیز منطقه ای است که جریان آب باران از طریق آبراه ها جمع آوری شده و به خروجی هایی مانند رودخانه، مخزن، تالاب، دریاچه و دریا هدایت می شود.

*حوضه آبخیز تمام سطحی را که آب های سطحی در نقطه یا مکان خاصی در آن جریان دارد را پوشش می دهد.

*حوضه آبخیز کشور از شش ابرحوضه تشکیل شده است که هر کدام به حوزه های کوچک و تا چند دسته کوچک تقسیم می شوند.

* این ابرحوضه ها با هفت حوضه کوچک به حوزه دریای خزر، حوزه خلیج فارس و دریای عمان با 9 حوضه کوچک، حوضه دریاچه ارومیه، حوضه آبریز فلات مرکزی با 9 حوضه کوچک، حوضه مرزی شرقی با سه حوضه کوچک و حوضه آبخیز متصل می شوند. رودخانه قراقم.

* بر اساس تقسیمات آبخیزداری، مساحت حوزه های آبخیز حدود 125 میلیون هکتار معادل 93 درصد کشور است و 39 میلیون هکتار باقی مانده از کشور را بیابان، بیابان، مرداب، دریاچه، شهرک و … تشکیل می دهد. بر.

* فشار انسان بر جنگل ها، مراتع، زمین و زمین، افزایش شهرنشینی و توسعه سطوح غیرقابل دسترس به صورت روزانه احتمال وقوع سیل را در مناطق مسکونی افزایش می دهد.

* طبق پیش بینی سازمان ملل، تا سال 2025 ایران در فهرست کشورهایی که با کمبود آب مواجه هستند قرار خواهد گرفت. بنابراین اجرای طرح های آبخیزداری یکی از مهم ترین اقدامات برای کاهش خسارات سیل و رانش زمین برای تغذیه سفره های زیرزمینی و تولید غذا و رهایی از این نگرانی است.

* حدود 90 تا 95 میلیون هکتار در کشور برای مناطق کوهستانی و شیب دار و حدود 69 تا 74 میلیون هکتار برای مناطق کم ارتفاع و هموار است.

* حدود 55.5 درصد از مساحت کشور معادل 91 میلیون هکتار از حوزه های آبخیز کشور مستعد سیل است. این مناطق در تولید فاضلاب های سطحی نقش دارند که به راحتی غیر قابل دسترس بوده و در تشدید فرسایش و ایجاد سیلاب های مخرب موثر است.

* میزان فرسایش اراضی در ایران حدود 2 میلیارد تن در سال (حدود 16.7 تن در هکتار) برآورد شده است که با شاخص جهانی 5 تا 6 تن در هکتار فاصله زیادی دارد.

* اثرات 2 میلیارد هکتار فرسایش اراضی در سال، بالغ بر 236 میلیون متر مکعب رسوب در مخازن پشت سدها و حدود 500 میلیون متر مکعب رسوب در شبکه های آبیاری و زهکشی مدرن و سنتی و هدر رفتن هزاران هکتار کود. . زمین.

* اهمیت اقدامات آبخیزداری زمانی بیشتر نمایان می شود که بدانیم در شرایط کنونی حدود 255 شهرداری معادل 41.5 درصد کل شهرداری ها، 8650 منطقه معادل 12.7 درصد از رویشگاه کشور و حدود یک میلیون جریب وجود دارد. از کشاورزی اراضی اعم از باغ ها، اراضی آبیاری و بارانی در دشت ها و کنار رودخانه ها، 20000 رشته قنات و بخش وسیعی از جاده ها و راه های ارتباطی در معرض خطر سیل قرار دارند.

* هر 150 هزار هکتار فعالیت آبخیزداری می تواند خطر وقوع سیل را در یک شهر، 20 روستا و 2000 هکتار زمین کشاورزی و بخش قابل توجهی از زیرساخت های راه ها و راه های ارتباطی و غیره 30 تا 50 درصد کاهش دهد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.