قدر گبی; شب قدر انسان

[ad_1]

ایسنا/ کردستان معاون فرهنگی و فعالیت دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: در بسیاری از روایات بزرگان دین آمده است: در آن شب، سرنوشت یک سال مردم مشخص شد و ارزش ها و اهمیت آن ها مشخص شد. در زندگی و در دیگر چیزها در آن شب مبارک گرفته شد و توضیح داده شد.»

دکتر. محمدباقر خادم عرفان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه شب قدر، شب نزول وعده انسان با خداوند است، اظهار کرد: در روایات اهل بیت(ع) آمده است: ملائکه نازل می شوند. در شب قدر و پراکنده بر روی زمین، بر مجالس مؤمنان پیشین سلام برسان و نمازشان را آمین بگو تا طلوع فجر و هیچ کس نماز این شب را ترک نکند، مگر دعای پدر و مادر جدا شده. سقط جنین، شراب خوار و دشمن.در دل او داشته باشید و ایمان داشته باشید.

وی افزود: شب قدر به واسطه نزول قرآن شب باشکوهی است و طولانی ترین و پربرکت ترین شب سال به شمار می رود. شبی که پیامبر خدا ستایش کرد و در این باره فرمود: «ماه رمضان رب الماه ها و شب قدر رب اللیل است».

معاون فرهنگی و فعالیت دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به آموزش ویژگی های شب قدر پرداخت و بیان کرد: یکی از ویژگی های مهم این شب احیاء و عبادت خداوند است. امام موسی بن جعفر (علیه السلام) در این باره می فرماید: «کسی که شب غسل کند و تا سحر بیدار بماند و به عبادت و پرستش خدا بپردازد از گناهانش پاک می شود».

وی افزود: در روایات بسیاری از بزرگان دین آمده است که: در آن شب، مقدرات یک سال مردم تعیین شد و امیال و عظمت زندگی و چیزهای دیگر گرفته شد و در آن شب مبارک بیان شد. ” البته این منافاتی با آزادی اراده انسان و مسأله اختیار ندارد; زیرا تقدیر الهی فرشتگان بر حسب شایستگی و شایستگی افراد و میزان ایمان و تقوا و طهارت هدف و اعمال آنان است. یعنی برای هر فردی تعیین می کنند که چه چیزی برای او مناسب است یا به عبارتی معیارهایش را که می دهد و این نه تنها خلاف میل نیست بلکه بر آن تاکید می شود.

معاون فرهنگی و فعالیت دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: عظمت و فضیلت این عصر را می توان در شب های دیگر از این موارد به دست آورد.

1. آمرزش گناهان: پیامبر خدا (ص) در تفسیر سوره قدر می فرماید: «کسی که در شب قدر زندگی کند و مؤمن باشد و به روز قیامت توکل کند، تمام گناهانش آمرزیده می شود».

. قلب رمضان: امام صادق (ع) فرمود: «از کتاب خدا استفاده می شود که تعداد ماه های سال نزد خدا دوازده ماه است و اوج ماه ها، ماه رمضان و قلب ماه رمضان است. شب قدر است.»

3. بهتر از هزار ماه: در فرهنگ غنی اسلام همه چیز با معیارهای الهی سنجیده می شود و بر این اساس قرآن در مورد شب می فرماید: «لیلة القدر بهتر از شهر شهر است». شبی از شبهای آن را به شبهای هزار ماهه تشبیه می کند (زیرا شامل صدقه و برکت و خیرات دینی و دنیوی است) و آن را شب قدر نامیده است.

4. نزول قرآن: طبق روایات، تمام قرآن در شب قدر نازل شده است. نزول ناگهانی قرآن بود، اما نزول تدریجی قرآن در طول 23 سال نبوت پیامبر اکرم (ص) در کلام نازل شد.

5. نزول ملائکه: نزول ملائکه و ارواح در شب قدر نشانه شکوه آن در هزار ماه است. امام باقر (ع) فرمود: اعمال صالح شب قدر، مانند نماز، زکات و سایر اعمال نیک، بهتر از اعمال هزار ماه بدون شب قدر است.

6. ارائه آثار حجت خدا: بر اساس روایات و آیات سوره قدر، شب قدر منحصر به زمان رسول خدا (ص) نیست و فرشتگان شب قدر مقاصدی را در این شب حمل می کنند. یک سال از “ولی مطلق زمان” و تقدیم به او.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.