ممنوعیت صادرات 4 محصول کشاورزی برداشته شد

[ad_1]

به گفته سخنگوی گمرک ایران، نامه وزارت جهاد کشاورزی به گمرک مبنی بر ممنوعیت صادرات این چهار محصول پیگیری شد و وزارت جهاد کشاورزی شفاهی به مجریان گمرک ابلاغ نشد.

به گزارش ایسنا، در نامه ای بین وزارت جهاد کشاورزی و گمرک ایران در ۲۷ فروردین ماه، صادرات چهار محصول کشاورزی گوجه فرنگی، بادمجان، سیب زمینی و پیاز ممنوع اعلام شد. این در حالی است که گمرک امروز (30 فروردین) از رفع این ممنوعیت و عدم اجرای آن خبر داد.

سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران درباره ممنوعیت صادرات بسیاری از محصولات کشاورزی به دلیل مسائل کارشناسی و فنی و تغییر نظر وزارت جهاد کشاورزی، گفت: این ممنوعیت به دستگاه های اجرایی ابلاغ نشده است. سفارشی.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون انتزاع، وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تنظیم تولید و بازار بخش کشاورزی را بر عهده دارد و گمرک نیز مجری قوانین و بخشنامه های قانونی است. مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

لطیفی افزود: وزارت جهاد کشاورزی ممکن است ممنوعیت صادرات را به افزایش تعرفه صادرات تغییر دهد و بر اساس موارد مطرح شده، محصولات گلخانه ای گوجه فرنگی یا بادمجان مشمول ممنوعیت یا افزایش عوارض صادراتی نخواهد شد.

وی در پایان گفت: به طور معمول بازار بر اساس چند روش تنظیم می شود که یکی از آنها افزایش تعرفه صادرات است. روش دیگر ممنوعیت صادرات کالاهایی است که فاقد عرضه در بازار داخلی هستند و روش سوم تنظیم بازار با واردات بدون از دست دادن بازار صادراتی است. از آنجایی که واردات اقلام مشابه محلی تحت مجازات غیر معمول نیست، روش سوم معمولاً برای تنظیم بازار استفاده نمی شود.

پیش عباس عسگرزاده – معاون وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران خطاب به مقدسی نوشت: در بند (۹) مصوبه شماره ۹. 38130 / م / ث در تاریخ 4 اسفند 1400 ستاد تنظیم بازار ملی و مفاد بند الف ماده 1 قانون تمرکز، خواهشمند است دستور ممنوعیت صادرات محصولات سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز و بادمجان را تا اطلاع ثانوی صادر نمایید. به مجری گمرک

در پاسخ به این موضوع، امروز مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس وی همچنین در صفحه توئیتر خود نوشت که بخشنامه ممنوعیت صادرات چهار محصول کشاورزی خلاف قانون است و صادرات این محصولات کشاورزی امروز دیگر ممنوع نیست.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.