پیشرفت فعالیت های قرآنی در مشهد کند شده است

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی شهردار مشهد گفت: طی چند سال گذشته پیشرفت فعالیت های قرآنی در مشهد به دلایل مختلفی از جمله نبود جهیزیه رسمی کند شده است.

سید عبدالله ارجعی در دیدار نزدیک با جامعه قرآنی مشهد که شامگاه 30 فروردین ماه در مجتمع آفتاب این استان برگزار شد، گفت: آیا. حرکتی که از 100 سال پیش در مشهد آغاز شد، امروز ما را در تمام عرصه های قرآنی کشور پیشرو ساخته است. البته در شهرهای دیگر هم مونواستار وجود دارد و نمی‌توانم منکر آن شوم، اما نتیجه فعالیت‌های مشهد با شهرهای دیگر قابل مقایسه نیست.

وی افزود: با این حال به نظر می رسد طی چند سال گذشته به دلایل مختلف از جمله کمبود جهیزیه مسئولان نتوانسته اند، اما تاکنون انجام داده اند، پیشرفت فعالیت های قرآنی مشهد کاهش یافته است. در نتیجه با حمایت شورای اسلامی شهر حاضریم تمام توان و توان خود را صرف مدیریت شهری کنیم تا سطح محافل و محافل قرآنی مشهد به اوج خود بازگردد.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد: هر چه از دل محافل قرآن بخواهیم. حتی حافظ، قاری که مفاهیم قرآن را آموخته یا برای مسابقات ملی و بین المللی استعداد کشف کرده است. وقتی بتوانیم با شهری 3.5 میلیونی با حضور اساتید برجسته قرآنی جلساتی را در سطح وسیع برگزار کنیم، مثل این است که معدن عظیمی پر از جواهرات داریم و در هر فرصتی به اندازه نیاز از جواهرات او می بریم.

ارجایی تصریح کرد: از جامعه قرآنی مشهد و معتمدین مانند آستان قدس رضوی، معاونت فرهنگی شهرداری مشهد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی به هر نحوی که می توانند و صلاح می دانند درخواست کرده ام که طرح کاملی از اقدام برای احیای مملکت قرآنی مشهد در حال آماده سازی شهرداری مشهد کاملاً متعهد به انجام این کار است زیرا معتقدیم این یک اولویت است و هیچ چیز بهتری وجود ندارد.

چاپ قرآن به خط بریل در شهرداری مشهد

وی با اشاره به انتشار قرآن های نابینایان به خط بریل در شهرداری مشهد گفت: فردا مراسم اهدای بیش از هزار جلد قرآن بریل به قاریان نابینا را برگزار می کنیم. در مشهد نوجوانان نابینایی هستند که قرآن را حفظ می کنند اما هنوز آن را نمی فهمند، ورق می زنند و می خوانند و فقط به صدای آن گوش می دهند. اگر اینها قرآن را بگیرند وضعیت برایشان خیلی فرق می کند. بر این اساس برای اولین بار یک قرآن 30 جلدی با ترجمه بریل و یک مجموعه 6 جلدی بریل منتشر کردیم. آمادگی داریم با همکاری نهادهای مسئول این فعالیت را توسعه دهیم و برای سایر مجموعه ها نیز این کار را انجام دهیم.

شهردار مشهد با اشاره به اعتقادات مردم جهان در مورد منابع قدرت گفت: برخی معتقدند منبع قدرت اقتصاد است و هر خانواده ای که پایه اقتصادی قوی تری داشته باشد توسط اقوام، همسایگی و همسایگی خود نمایه می شود. شهر هر کشوری که قدرت اقتصادی قوی‌تری داشته باشد در جامعه بین‌المللی نیز منعکس می‌شود. برخی معتقدند منبع قدرت، قدرت نظامی است. در گذشته، هرکسی که تجهیزات بیشتری داشت و جوانان آماده جنگ داشت، قبیله قوی تری داشت. حتی امروز، هر کسی که به سلاح های پیشرفته و انرژی هسته ای مجهز باشد، قدرتمندتر است. برخی معتقدند فرهنگ منبع اصلی قدرت است و کسانی که فرهنگ های متعدد دارند قوی ترند. در نتیجه، برخی از کشورهای جهان به دنبال نفوذ فرهنگی هستند، اما کسانی هم هستند که فکر می‌کنند فردی با دانش قوی‌تر است. در واقع آنها علم را منبع قدرت می دانند.

ارجایی ادامه داد: در مجموع آنچه مشخص است این است که بعد از قدرت لایزال الهی که سرچشمه همه قدرت هاست، اساس قدرت انسان نیروی انسانی است. اگر نیروی انسانی با کیفیتی در جامعه ای وجود داشته باشد، آن جامعه می تواند علم دوست، تبلیغ گر و فرهنگی باشد. در واقع، در این کره خاکی و در میان مردم، جامعه ای قوی تر با منابع انسانی با کیفیت تر وجود دارد. اکنون این نیروی انسانی می تواند در هر زمینه ای فعال باشد.

وی افزود: اما در این بین این سوال پیش آمده که از چه نیروی انسانی با کیفیتی باید استفاده کرد تا بهترین سلاح باشد. آیا چیزی بیش از وحی الهی وجود دارد؟ در کشور و شهر ما نیروهای مخلص و باکیفیتی وجود دارند که به زبان قرآن مجهز هستند و می توانند علم خود را گسترش دهند. آنها درگیر دریای بی کران وحی هستند و می توانند صدای خوب خود را به جامعه بدهند. در واقع هیچ منبع هدایتی بالاتر از این و فعالیت فرهنگی مؤثرتر از این نیست.

شهرداری مشهد در پایان این مراسم از 6 پیشکسوت جامعه القرآن مشهد تجلیل کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.