غذای مدیترانه ای و فواید آن برای زمین

[ad_1]

ایسنا/ اصفهان افرادی که از رژیم مدیترانه‌ای سنتی استفاده می‌کنند کمتر به بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان مبتلا می‌شوند، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که رژیم مدیترانه‌ای «سبز» که بدون گوشت و سرشار از سبزیجات است، علاوه بر افراد، فواید زیادی برای سلامتی دارد. ، همچنین در سلامت سیاره زمین نقش دارد.

دانشمندان علوم اقلیمی معتقدند یکی از موثرترین کارهایی که می توان برای محیط زیست انجام داد کاهش مصرف گوشت و لبنیات است. به گفته محقق، تولید جهانی خوراک دام، از جمله خوراک دام، 57 درصد از کل انتشار گازهای گلخانه‌ای حاصل از کشاورزی را تشکیل می‌دهد، در حالی که تولید خوراک گیاهی تنها 29 درصد است.

مطالعه دیگری تخمین می زند که “اگر همه افراد روی زمین گیاهخوار بودند، تعداد کشاورزان در زمین های مورد نیاز برای کاشت و غذا به 3.1 میلیارد هکتار یا 76 درصد می رسید.”

با مصرف غذاهای مدیترانه ای، علاوه بر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از تولید مواد غذایی، احیای زمین های آزاد شده تا 100 سال آینده، سالانه حدود 8.1 میلیارد تن دی اکسید کربن را از جو حذف می کند.

البته ایده اهدای داوطلبانه استیک، سوسیس و کالباس و چیزبرگر در سراسر جهان برای کنترل تغییرات آب و هوایی بد به نظر می رسد، اما شاید اگر مردم می دانستند که این غذا چگونه برای سلامتی آنها مفید است. ، باید در این زمینه تجدید نظر کنند.

به گزارش ایسنا، رژیم‌های غذایی که ترکیبی از کاهش مصرف گوشت و شیر با افزایش مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و چربی‌های سالم هستند، فواید بسیاری برای سلامتی دارند. تحقیقات جدید نشان می دهد مردانی که گوشت کم می خورند یا اصلاً گوشت نمی خورند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان روده بزرگ و پروستات هستند.

افرادی که از یک رژیم معمولی مدیترانه ای پیروی می کنند، میزان مرگ و میر کلی کمتری دارند و نه تنها خطر ابتلا به سرطان کمتر است، بلکه بیماری های قلبی عروقی و متابولیک نیز کمتر است.

اخیراً محققان بر این باورند که علاوه بر سلامتی برای افرادی که از این سبک تغذیه پیروی می کنند، سلامت و حفظ کره زمین حتی مهمتر از این رژیم غذایی است. آنها معتقدند که کاهش مصرف گوشت مهمترین راه برای کاهش ردپای کربن مواد غذایی است.. تحقیقات نشان داده است که گوشت بیش از سایر غذاها در انتشار گازهای گلخانه ای نقش دارد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در گزارش سال 2020 خود، ارتباط بین رژیم غذایی مبتنی بر گیاه، سلامت انسان، تنوع زیستی و پایداری را تعریف می کند.

رژیم مدیترانه ای کلاسیک چیست؟

به گزارش ایسنا، غذاهای سنتی مدیترانه ای از مواد زیر تشکیل شده است:

سبزیجات، میوه ها و غلات کامل

چربی های سالم مانند آجیل، دانه ها و روغن زیتون

لبنیات و ماهی در حد اعتدال

گوشت قرمز زیاد نیست

چند تخم مرغ

مقدار زیادی پلی فنل، اسیدهای چرب غیراشباع و فیبر

این رژیم غذایی از غلات تصفیه شده، غذاهای بسیار فرآوری شده و محصولات حاوی شکر اضافه شده اجتناب می کند.

دانشمندان معتقدند این رژیم غذایی می تواند به کاهش سطح کلسترول بد، کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب و بهبود حساسیت به انسولین کمک کند.

با جایگزینی گوشت با پروتئین های گیاهی، گروهی از محققان دریافتند که افزایش اثرات سلامتی دو برابر شده است. طی چند سال گذشته، محققان سه آزمایش بالینی رژیم مدیترانه ای را در گروهی متشکل از 294 فرد مبتلا به چاقی شکمی انجام داده اند. میانگین سنی شرکت کنندگان در شروع کارآزمایی ها 51 سال بود.

محققان به طور تصادفی افراد را به سه رژیم غذایی تقسیم کردند و سپس سطوح چربی کبد را پس از 18 ماه در سه رژیم غذایی مختلف مقایسه کردند. آنها دریافتند افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده می کردند نسبت به افرادی که از رژیم غذایی معمولی استفاده می کردند، چربی بیشتری در کبد خود از دست دادند که این امر خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی را کاهش داد.

در نهایت، محققان از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای بررسی اثرات این سه رژیم غذایی بر کاهش حجم مغز در طی 18 ماه استفاده کردند و آتروفی مغز در ناحیه‌ای به نام هیپوکامپ، که برای شکل‌گیری حافظه ضروری است، نشان‌دهنده کاهش شناخت در افراد مسن است. سن و بیماری. اعصاب مانند بیماری آلزایمر.

محققان بر این باورند که ترکیب کاهش مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده و افزایش مصرف پلی فنول ها مسئول فواید سلامتی رژیم سبز مدیترانه ای است.

منبع: medicalnewstoday

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.