شمارش تا بهار 1401

[ad_1]

ایسنا/ آذربایجان شرقی کم کم به پایان سال 1400 نزدیک می شویم و هنوز چند روزی تا عید نوروز و بهار 1401 باقی مانده است و آشفتگی این روزها در اقصی نقاط کشور به ویژه شهر تبریز به چشم می خورد.

شمارش معکوس در پایان سال با تلخی و شیرینی آن آغاز می شود و شهروندان سفره هفت سینی را آماده می کنند که باید برای ساعت 19: 3 دقیقه و 26 ثانیه روز دوشنبه 30 اسفند آماده شود. لحظه تحویل سال نو، ساعت آرزوهاست و ایرانیان با خواندن دعای «یا در دل‌ها» از خداوند متعال سالی خوب و خوش را از خداوند متعال خواستارند.

اسفند آینده فضای جدیدی جایگزین شهر خواهد شد، از خانه تکانی تا خرید عید و غیره. همه مردم شهر در میان این عید باستانی هستند. ویروس کرونا بیش از دو سال است که مهمان خانه‌های ما شده است، اما ایرانی‌ها با وجود همه مشکلات، این عید را فراموش نکرده و آن را جشن گرفته‌اند.

مردم سرزمین ما سعی کردند قبل از عید نوروز در ایران از آداب و رسوم خلاص شوند و به سنت ها عمل کنند. همه کم و بیش از آداب قبل از رسیدن سال جدید آگاه هستند و از ماه ها قبل برنامه ریزی می کنند. باید همه چیز را برای فرا رسیدن بهار و برپایی نوروز آماده کرد.

این روزها به هر کجای شهر که نگاه می کنیم، شور و شعف در چهره مردم موج می زند. فرش های آویزان شده از پشت بام خانه ها و مردانی که به همسران خود در جابجایی خانه کمک می کنند از پنجره های ساختمان ها دیده می شود.

شمارش تا بهار 1401

شمارش تا بهار 1401

بازار تبریز که معروف ترین آن سنگفرش تربیت تبریز است شلوغ است و به دلیل ازدحام جمعیت باید قدم به قدم راه بروید. نمی دانم خرید عید چقدر عاقلانه است، هر چه که باشد برای مردم ما جذابیت خاصی دارد. همانطور که فصل نو و آغاز رویش و سرسبزی نو به طبیعت روحی تازه می بخشد، خرید عید نیز روحی تازه به بدن انسان می بخشد.

نزدیک شدن به نوروز به قدری بدیهی است که برای درک آن دیگر نیازی به دست زدن به صفحات تقویم و شمارش روزهای سپری شده نیست و کافی است به اطراف خود نگاهی بیندازیم و نشانه ها را ببینیم. در همین راستا به بازار تبریز می رویم و احوال مردم در روزهای پایانی سال را جویا می شویم.

نوروز دیگر در حال و هوای سابق نیست

علی عباسی، شهروند تبریزی که فروشگاه پوشاک دارد، به ایسنا گفت: نوروز تعطیلات قدیمی ماست اما سال هاست که در حال و هوای سابق نیست.

وی ادامه داد: امروز مشکلات مردم آنقدر زیاد شده که دیگر عید برایشان مهم نیست; در گذشته با فرا رسیدن عید، حس جدیدی در ما ایجاد شد، اما الان دیگر توجهی به مردم ندارند.

عباسی افزود: امیدوارم سال آینده سالی سرشار از سلامتی، شادی و نشاط باشد و بتوانیم به همان حالت گذشته بازگردیم و شادی را به جامعه بازگردانیم.

در خانواده های ایرانی هنوز همان صفا و رفاقت وجود دارد

رضا امینی، یکی دیگر از شهروندان تبریزی که آجیل فروشی دارد نیز درباره زمان خود به ایسنا گفت: با نزدیک شدن به روزهای پایانی اسفند، شور و شوق خانواده های ایرانی را در کوچه و بازار شهر برای آماده سازی و استقبال از بهار می بیند. و نوروز باستانی را جشن می گیریم.

وی یادآور شد: سال جدید برای مردم آذربایجان با آئین های خاصی همراه است و اجرای این آیین ها نیز حائز اهمیت است. اگرچه این آداب و رسوم نسبت به سال های گذشته کاهش یافته و رفت و آمدها کمتر شده است، اما همچنان همان صفا و رفاقت در بین مردم وجود دارد.

شمارش تا بهار 1401

شمارش تا بهار 1401

وی ادامه داد: مسائل مادی و هزینه ای باعث فشار بر مردم و کاهش قدرت خرید خانواده ها و تحقیر پدران در کنار همسر و فرزندان می شود که امیدواریم با دخالت الهی در سال آینده این مشکل برطرف شود.

نوروز خیلی حس خوبی داشت

عباس رضایی، صاحب عطر سالخورده بازار تبریز نیز گفت: در گذشته با نزدیک شدن به عید، مادران ما خانه تکانی را آغاز کرده بودند. خانه شوک ها مانند استخدام یک نفر برای این کار نیست، بلکه آنها خودشان این کار را انجام می دهند و این کار را با خانواده انجام می دهند، که شگفت انگیز است!

وی ادامه می دهد: در آن زمان زندگی خانگی عالی بود و خانواده های زیادی در یک خانه زندگی می کردند و با هم به کارهای خانه می پرداختند. فرش ها شسته شد و ما بچه ها رفتیم بالا و شیشه ها را تمیز کردیم و آنقدر با اشتیاق این کار را کردیم که جان تازه ای پیدا کردیم.

رضایی افزود: اکنون فضای مجازی و تلفن همراه این لذت ها را از مردم ما می گیرد و دیگر جایی برای آنها نیست.

شمارش تا بهار 1401

شمارش تا بهار 1401

ویروسی به نام کرونا عامل اصلی دور شدن افراد از یکدیگر است

فاطمه زمانی، شهروند تبریزی نیز به ایسنا گفت: شیوع ویروس کرونا و گرانی آن، مردم ما را با مشکلات زیادی مواجه کرده است که یکی از آنها افسردگی است. دیگر برای عید و نوروز وقت نداریم و با هم باشیم.

وی یادآور می شود: دو سال عید را در خانه گذراندیم و زیارت نکردیم و مدت ها بود که هیچ کس را ندیدیم و به همین دلیل مردم از هم دور می مانند.

زمانی تاکید کرد: امیدواریم سال آینده این ویروس از جهان ریشه کن شود و امید و شادی به دل مردم بازگردد.

باد غول پیکر بهاری!

آرمان شاهی جوان تبریزی که در چشمانش شور و هیجان زیادی را در بر می گیرد، افزود: درست است که عید مثل قبل نیست، اما این هوای تازه بهاری حس بی نظیری را در انسان ایجاد می کند، حسی که نیست. در ماه های دیگر در هر نقطه ای وجود دارد.

او گفت: «دیدن شادی و شادی کودکان، شکفتن گل ها و رشد درختان به طور خودکار حس تازگی را برمی انگیزد.

شاهی ادامه می دهد: از همشهریانم می خواهم که غم و اندوه خود را رها کنند و حتی از خانه بیرون آمدن مشکلات خود را برای مدتی فراموش کنند.

شمارش تا بهار 1401

شمارش تا بهار 1401

باید آداب و رسوم نوروزی را زنده نگه داریم

بهمن صادق نژاد یکی از دستفروشان تبریزی بود که ظروف هفت سین می فروخت.او همچنین به ایسنا گفت: نوروز مرا یاد مادربزرگم انداخت. آن زمان همه خانواده در خانه مادربزرگ جمع می شدیم و سمنو می پختیم و ما بچه ها تا می توانستیم سرمان شلوغ بود.

وی یادآور می شود: اکنون بزرگ شده ایم و صاحب فرزند شده ایم و تمام تلاش خود را می کنیم تا این رسم و رسم عید را زنده نگه داریم و به فرزندان خود منتقل کنیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.