انواع بلاک چین و کاربردهای آن

برای معرفی انواع بلاک چین و کاربردهای آن، در ابتدا به معرفی بلاک چین می‌ پردازیم. بلاک چین  Blockchain ترکیبی از دو واژه بلاک (Block) و زنجیره (Chain) است و این واژه به‌ معنای زنجیره‌ ای از بلوک‌ ها می باشد.

پس‌ از پیدایش بیت کوین، مفهوم بلاک چین نیز برای اولین‌ بار مطرح شد. بیت کوین از این راهکار برای جمع‌ آوری و ذخیره اطلاعات مربوط به موجودی و دارایی کاربرانش بهره می‌ برد. بلاک چین ها انواع و اقسام مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ ها نیز دارای ویژگی‌ های خاص خودشان می‌ باشند، در حوزه رمز ارزهای دیجیتالی کاربرد بسیار وسیعی پیدا کرده‌ اند و از جمله مواردی هستند که همواره مورد توجه قرار می‌ گیرند.

ما در این مقاله قصد داریم به انواع بلاک چین و کاربردهای آن بپردازیم و آن‌ ها را برای شما معرفی کنیم، پس لطفاً تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

بلاک چین چیست؟

همان‌ طور که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، بلاک چین از دو واژه بلوک و زنجیره تشکیل‌ شده است و به‌ معنای زنجیره‌ ای از بلوک‌ ها می‌ باشد که در هر کدام از این بلوک ها اطلاعات مختلفی می‌ تواند ثبت شود، مثلاً اطلاعات مربوط به جرم و جنایت های یک فرد یا جزئیاتی از تراکنش هایی که یک فرد در شبکه‌ های پولی و ارزهای دیجیتالی انجام می‌ دهد.

این بلوک ها به‌ صورت زنجیره‌ وار پشت سر یک دیگر قرار می‌ گیرند که در مجموع بلاک چین را تشکیل می‌ دهند.

بلاک چین‌ ها می‌ توانند در یک سازمان، نهاد یا ارگان نیز به‌ صورت خصوصی و برای اهداف خاص مورد استفاده قرار بگیرند، در این صورت با آن‌ ها بلاک چین سازمانی می‌ گویند که البته با بلاک چین هایی که در صنعت ارزهای دیجیتال مطرح می‌ شود، بسیار متفاوت است.

اطلاعات مربوط به هر کاربر می‌ تواند در بلاک ها ذخیره شود، حال این اطلاعات ممکن است جزئیات تراکنش در بازار ارزهای دیجیتالی یا مثلاً جرم و جنایت‌ هایی که یک فرد مرتکب می‌ شود، باشد با اطلاعات مربوط به تراکنش هایی که انجام می دهد. این بلاک ها به‌ صورت زنجیره‌ وار پشت سر یک دیگر ردیف می‌ شوند و در مجموع بلاک چین را می‌ سازند. کوچک‌ ترین تغییر ایجاد شده بلاک چین‌ ها را غیر متغیر می‌ کند.

انواع بلاک چین و کاربردهای آن

حال که با مفهوم بلاک چین آشنا شدید، در این جا به انواع بلاک چین‌ و کاربردهای آن می پردازیم. طور کلی بلاک چین‌ ها را به دو دسته خصوصی و عمومی تقسیم‌ بندی می‌ کنند، اما دو نوع دیگر از بلاک چین‌ ها با نام کنسرسیوم و هیبرید وجود دارند که به همه آن‌ ها می‌ پردازیم.

پیشنهاد خواندنی: ارز استلار یکی از مهمترین ارز های 2022 است.

۱. بلاک چین عمومی

بلاک چین عمومی را می‌ توان به‌ عنوان یک سیستم دفتر کل توزیع‌ شده تعریف کرد که کار کردن با آن بدون محدودیت است و نیازی به اجازه ندارد. از نمونه‌ های بلاک چین عمومی می‌ توان به اتریوم، بیت کوین و لایت کوین اشاره کرد. از ویژگی‌ های منحصر به فرد این نوع بلاک چین‌ این است که برای همه مردم قابل‌ استفاده است و توسط خود مردم هم کنترل می‌ شود. یعنی اگر هر فردی به اینترنت دسترسی داشته باشد و بتواند بلاک چین را دانلود کند، تبدیل به یک نود مجاز می‌ شود. فرد به‌ عنوان بخشی از شبکه بلاک چین مطرح می‌ شود که صلاحیت تأیید تراکنش، دسترسی به سوابق فعلی و گذشته و انجام ماینینگ را دارد.

۲. بلاک چین خصوصی

همان‌ طور که از نام این نوع بلاک چین پیداست، به‌ صورت خصوصی یعنی محدودیت پذیرش میزبان را دارد. یعنی بر خلاف بلاک چین عمومی غیر متمرکز است و به‌ طور کامل توزیع نشده و در نتیجه نیاز به کسب اجازه دارد و تنها در یک شبکه محدود و بسته قابل‌ اجرا می‌ باشد. این نوع بلاک چین‌ دارای یک کنترل‌ کننده، یعنی سازمان یا فرد خاص یا ارگان خاصی است و بر خلاف بلاک چین‌ های عمومی مسئولیت بلاک چین با یک شخص خاصی می‌ باشد. بلاک چین‌ های خصوصی از نودهایی ساخته شده‌ اند که برای انجام تراکنش‌ ها، مشاهده و حق ایجاد مجاز هستند.

در یک بلاک چین خصوصی هر فردی که قدرت انجام تراکنش‌ ها را ندارد، نمی‌ تواند یک نود را اجرا کند یا شروع به ماینینگ نماید و از طرفی این فناوری توسط یک فرد قابل بازبینی و بازرسی نمی‌ باشد.

در یک بیان کلی بلاک چین خصوصی به بلاک چینی اطلاق می‌ شود که در آن هر فردی نمی‌ تواند به شبکه دسترسی داشته و عضوی از آن باشد.

۳. بلاک چین کنسرسیوم

بلاک چین کنسرسیوم غیر متمرکز است، یعنی در آن شبکه توسط بیش‌ از یک سازمان مدیریت و اداره می‌ شود یا به‌ عبارت‌ دیگر بخشی از آن خصوصی و بخشی از آن عمومی است. در بلاک چین‌ های کنسرسیوم تنها تعدادی از کاربران حق تأیید تراکنش و نظارت را دارند و اختیارات و تقسیم حقوق برای کاربران این نوع بلاک چین تفاوت دارد. چون آن‌ ها توسط یک گروه مدیریت و اداره می‌ شوند و وابسته به یک نهاد خاص نیستند.

۴. بلاک چین هیبرید

بلاک چین هیبرید نیز مانند بلاک چین کنسرسیوم به‌ صورت ترکیبی از هر دو بلاک چین خصوصی و عمومی می‌ باشد یا به بیانی دیگر برخی از ویژگی‌ های هر دو نوع بلاک چین را دارد، یعنی ممکن است یک سیستم نیازمند به اجازه خصوصی یا یک سیستم بدون نیاز به اجازه عمومی باشد. از طرفی کاربران و معامله‌ گران آن این توانایی را دارند که دسترسی افراد به شبکه و این‌ که چه کسانی به آن دسترسی داشته باشند را کنترل کنند.

 

برخی از کاربردهای بلاک چین

گر چه انواع بلاک چین و کاربردهای آن فراوان است، اما در زیر به چند نمونه از آن‌ ها اشاره می‌ کنیم.

۱. ذخیره سازی داده ها

بلاک چین معمولاً به‌ عنوان یک بایگانی مطرح می‌ شود که اطلاعات روی آن ثبت می‌ شود با این فناوری کاربران قادر خواهند بود چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را در کنترل داشته باشند.

۲. کاربرد در ارزهای دیجیتالی غیر متمرکز

از مهم‌ ترین کاربردهای فناوری بلاک چین استفاده آن در ارزهای دیجیتالی غیر متمرکز است، مثلاً در هر ارز دیجیتالی اگر از این فناوری استفاده‌ شده باشد، امکان دو بار خرج کردن پول، برگشت تراکنش‌ ها و یا تقلب وجود ندارد.

۳. ایجاد فضای ابری برای ذخیره‌ سازی

علاوه‌ بر صنعت ارزهای دیجیتالی، بلاک چین‌ ها کاربردهای دیگری هم دارند، مثلاً هر کجایی که ما نیاز به فضا برای ذخیره‌ سازی داده‌ ها و از بین بردن نیاز به اعتماد داشته‌ باشیم، می‌ توانیم از بلاک چین‌ ها استفاده کنیم.

۴. انتخابات الکترونیکی و بدون تقلب

یکی دیگر از موارد استفاده از بلاک چین‌ ها انتخابات الکترونیکی و بدون تقلب است. با استفاده از این فناوری تقلب در انتخابات بسیار کاهش می‌ یابد، علاوه‌ بر آن که به نیروی انسانی کمی نیز نیاز است.

۵. زنجیره تامین حمل‌ و نقل

مورد دیگر استفاده از بلاک چین‌ ها تأمین حمل‌ و نقل است، یعنی شرکت‌ ها و تولید کننده‌ ها با این فناوری قادر خواهند بود اطلاعات کالاهای خودشان را تا وقتی‌ که به دست مشتری برسد بر روی این فناوری پیاده کنند. این کار باعث تضمین کیفیت و اعتبار کالا نزد مشتری می‌ شود.

۶. تبدیل دارایی‌ ها به توکن های دیجیتالی

با استفاده از فناوری بلاک چین شما قادر خواهید بود دارایی‌ ها را به توکن های دیجیتال بدل کنید که این دارایی‌ ها قابل انتقال و عرضه شوند.

۷. شفافیت

یکی دیگر از ویژگی‌ های جالب‌ توجه در خصوص بلاک چین‌ ها، شفافیت آن‌ ها می‌ باشد، بدین‌ معنا که اطلاعات ذخیره‌ شده در بلاک چین‌ ها برای همه اعضا قابل‌ رؤیت است.

۸. غیر قابل‌ تغییر بودن

غیر قابل‌ تغییر بودن را شاید بتوان مهم‌ ترین ویژگی بلاک چین‌ ها عنوان کرد. به‌ طوری‌ که اطلاعات ذخیره‌ شده در بلاک چین قابل حذف شدن یا تغییر یافتن نیستند، یعنی وقتی اطلاعات بر روی بلاک چین ذخیره شوند، ثابت می‌ ماند و همه اعضا می‌ توانند اطلاعات را ببینند، به‌ علاوه این‌ که از امنیت بالایی هم برخوردار هستند.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.