ایران شناس انگلیسی – ایسنا درگذشت

[ad_1]

راجر مروین سیوری، ایران شناس و دانشمند انگلیسی دوره صفویه، در سن ۹۷ سالگی در کانادا درگذشت.

به گزارش ایسنا، راجر مروین ساوری که روز پنج‌شنبه 11 بهمن 1392 در کانادا درگذشت، مدت 5 سال به تدریس و تحقیق در ایران در گروه شرق‌شناسی دانشگاه اتاوا مشغول شد و رتبه‌ی شماره‌ی را کسب کرد. 1. تحقیقات صفویه شناخته شده است.

مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی با معرفی راجر مروین سوری نوشت: «او در مدرسه سلطنتی در پیتربورو تحصیل کرد. در سال 1943 با بورسیه وزارت جنگ و وزارت اطلاعات دوره فشرده زبان فارسی را در دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی (SOAS) دانشگاه لندن گذراند. در سال 1947 در کالج کوئینز دانشگاه آکسفورد به تحصیل عربی و فارسی پرداخت. در سال 1950 مدرک لیسانس خود را در شرق شناسی دریافت کرد. پس از 10 سال تدریس و تحصیل به عنوان استاد زبان فارسی در دانشگاه لندن (سوازیلند)، دکترای خود را در سال 1958 به پایان رساند.

در سال 1960 به عنوان استاد مدعو به دپارتمان شرق شناسی دانشگاه تورنتو در کانادا پیوست. در سال 1961 پس از دریافت پیشنهاد شغلی دائمی در دپارتمان تازه تأسیس مطالعات اسلامی، اقامت دائم کانادا را گرفت. او نقش مهمی در توسعه این دپارتمان و به ویژه در گسترش ایران شناسی آن داشته است. پس از بازنشستگی از دانشگاه تورنتو در سال 1987، او به عنوان یک عضو ممتاز در کالج ترینیتی مشغول به کار شد.

او یکی از نویسندگان کتاب تاریخ اسلام کمبریج و تاریخ ایران کمبریج بود که در نگارش کتاب ایران پس از اسلام همکاری داشت. مروری بر تاریخ، فرهنگ و زبان آن در سال 1364، ویرایش کتاب درآمدی بر تمدن اسلامی در سال 1366، ترجمه تاریخ عالم عباسی (اسکندربیگ منشی) به انگلیسی در 3 و تألیف کتاب ایران عصر صفوی در 3، بیش از 20 بار ترجمه شده است که در ایران 20 بار به چاپ رسیده است و انتشار بسیاری از مقالات دیگر درباره این دوره از تاریخ ایران به عنوان یکی از صاحب نظران برجسته تاریخ صفویه شناخته می شود، اگرچه نوشته های او در این زمان چالش برانگیز بود. واکنش های متفاوت مورخان ایرانی

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.