تصفیه فاضلاب چالش اصلی زیست محیطی ملارد است

[ad_1]

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد که به چالش های زیست محیطی این شهرستان می پردازد، گفت: مهمترین چالش های این شهرستان پالایشگاه کرج و شهرک صنعتی اشتهارد است.

مهناز مدیریان در گفت وگو با ایسنا وی درباره چالش های زیست محیطی شهرستان ملارد بیان کرد: شهرستان ملارد غربی ترین شهرستان استان تهران است و در همسایگی استان های البرز و مرکزی قرار دارد. از مهمترین چالش های این شهر می توان به تصفیه خانه آب شهر کرج و شهرک صنعتی اشتهارد اشاره کرد. دومین چالش بزرگ شهر اخترآباد معروف به محل دفن زباله غرب تهران است و در این منطقه زباله های شهریار، قم و ملارد جمع آوری می شود.

وی افزود: در طول 20 سال فعالیت این مرکز، زیرساخت های مناسبی برای آن وجود نداشته و زباله ها تخلیه شده است. همین موضوع باعث شده این مرکز به عنوان یکی از مراکز آلاینده غرب تهران شناخته شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد با بیان اینکه با این اقدام مشکل این مرکز برطرف می شود، گفت: رفع مشکل شیرابه، سوزاندن زباله های قدیمی و رهاسازی گاز متان از جمله این اقدامات است. برای رفع این مشکلات رویه هایی وجود دارد که باید در مدیریت پسماند صفادشت و ملارد اجرا شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از چالش های زیست محیطی استان، پالایشگاه شهری صفادشت و شهرک صنعتی صفادشت است که به عنوان یکی از بزرگترین شهرک های صنعتی غیردولتی تهران شناخته می شود و محصولات فلزی، قطعات خودرو، محصولات سلولزی، منسوجات، مواد غذایی را عرضه می کند. ، و غیره. ” جای خودش را دارد. در این شهرک 400 واحد صنعتی وجود دارد که بارگیری صنعتی این واحدها باید بر اساس ظرفیت زیست محیطی شهر به ویژه ظرفیت آبی شهر باشد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد با تاکید بر اینکه برای ساخت شهرک صنعتی باید به منابع آبی و توان اکولوژیکی توجه شود، خاطرنشان کرد: حتی اگر این صنعت با آب نباشد، مصرف آب جمعیت ساکن در محل ضروری نیست. نادیده گرفته شد.” این موضوع با توجه به فشار آب در دشت های شهریار و تهران و برداشت بی رویه آب های زیرزمینی بسیار حائز اهمیت است.

مدیران افزود: هر شهرک صنعتی باید با ساخت یک پالایشگاه صنعتی شروع به کار کند. همچنین نیاز به احداث تصفیه خانه بهداشتی و صنعتی برای جمعیت 100 نفری را در نظر گرفتیم. واحدها تا زمانی که نتوانند پالایشگاه بسازند مجوز نمی گیرند. حتی اگر به صورت انفرادی منطقی نباشد اما به دلیل نبود تصفیه خانه در شهرک مجبور به انجام آن هستیم.

وی درباره استفاده از پساب های صنعتی در چرخه آب گفت: تصمیم داریم از پساب های صنعتی در بازیافت آب بر اساس استانداردهای زیست محیطی استفاده کنیم. صفادشت نیز به شبکه فاضلاب و تصفیه خانه نیاز دارد که هنوز به آن ها نرسیده است.

مدیران افزود: وضعیت مراکز موقت پسماند نیز رو به بهبود است و در شهر صفادشت از قلعه حسین آباد به مکان دیگری منتقل شده و ملارد نیز در این راستا ارتقا یافته است. مرکز پسماندهای عفونی شهرستان ملارد که زباله‌های شهرهای قدس، ملارد و شهریار را در خود جای داده است نیز تحت نظارت است و حتی اگر مکان نسبتاً نامناسب باشد، حداقل به زباله‌های عفونی معمولی تبدیل شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد در ادامه گفت: ضایعات ساختمانی و نخاله های ساختمانی نیز به دلیل مهاجرت به شهرک های حومه شهر، ساخت ویلا، تغییر کاربری اراضی و تخریب زمین مشکلاتی را ایجاد کرده است. با توجه به وجود دو حلقه چاه در شهر باید به این موضوع رسیدگی شود. سازمان مدیریت پسماند شهرک، شهرک های ملارد و صفادشت نیز موظف به پیگیری موضوع نخاله های ساختمانی است.

مدیران در پایان با اشاره به مشکل فاضلاب غرب شهرستان ملارد افزودند: در غرب شهر تصفیه خانه وجود ندارد و متاسفانه در ساریاسیاب و مارلیک مشکلاتی داریم که باعث مخلوط شدن آب های سطحی می شود. کنترل آب های سطحی و شرکت فاضلاب موظف به تکمیل ساخت شبکه جمع آوری فاضلاب می باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.