نسبت بالای واکسن‌های واکسینه نشده آمیکرون / اوج جنگ جهانی دوم؛ شاید اسفند

[ad_1]

معاون درمان تاج گذاری ستاد استان تهران در تشریح وضعیت کرونا در پایتخت گفت: به نظر می رسد در اسفند ماه اوج را تجربه کنیم. آمارها از نقاط مختلف تهران و شهرستان‌های تابعه نشان می‌دهد که همه‌جا آلودگی به کرونا متعادل است و ویروس کاملاً سرایت کرده است.

نادر توکلی در گفت وگو با ایسناوی گفت: در تهران در شیب موج ششم کرونا قرار داریم. از ابتدای بهمن ماه که وارد موج ششم شدیم، آمار ما حدود 160 تا 200 درصد رشد داشته و هر روز بین 10 تا 15 درصد نسبت به روز گذشته افزایش داشته ایم. یعنی در 24 ساعت گذشته 13 هزار بیمار سرپایی در مراکز درمانی حضور داشته اند.

وی افزود: به طور معمول از هر 20 بیمار یک نفر بستری می شود اما خوشبختانه در حال حاضر میزان مرگ و میر پایین است و از هر 100 بیمار بستری حدود 4 نفر فوت می کنند که نسبت به پیک های گذشته کمتر است. مسئله بارز این است که مرگ و میر در گروه سنی بالای 50 سال بیشتر است.

وی ادامه داد: 50 درصد موارد بستری عروق کرونر مربوط به سنین بالای 50 سال و مابقی مربوط به سنین زیر 50 سال است. با این حال، حدود 20 درصد از جراحی ها برای گروه سنی زیر 10 سال است.

توکلی خاطرنشان کرد: تاکنون تعداد بیماران بستری به 3 هزار نفر رسیده است که از این تعداد حدود 800 نفر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند و میزان مرگ و میر عروق کرونر در استان مجددا دو برابر شده است..

وی در خصوص تجهیز امکانات بیمارستان‌های اطفال گفت: جلسه اضطراری با روسای بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و… برای اعلام آمادگی موج ششم داریم و هماهنگی صورت گرفته است. برای ارائه تمام خدمات غیر ضروری در بیمارستان های کودکان.” توقف کنید و تمام ظرفیت را به بیماران کرونری اختصاص دهید. توسعه تخت‌های ویژه در مراکز از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت تا بیمارستان‌های دولتی دارای بخش اطفال بسترهای خود را برای حمایت از بیمارستان‌های کودکان فراهم کنند.

وی افزود: به طور معمول بیمارستان های اطفال از انواعی هستند که وضعیت عمومی بهتری دارند و بیشتر در معرض اسهال و استفراغ های مداوم و سرفه های غیرقابل تحمل هستند. این سمت از کرونا قسمت اعظم راه هوایی فوقانی را درگیر می کند و از آنجایی که قطر راه هوایی در کودکان کمتر از بزرگسالان است، علائمی مانند آبله مرغان و انسداد راه هوایی آماده شده برای اورژانس کودک را ایجاد می کند. درگیری ریوی در کودکان نادر است.

معاون درمان ستاد مرکزی کرونا در استان تهران با اشاره به اینکه وضعیت کرونا در پایتخت هنوز بحرانی نشده است، تصریح کرد: پیش بینی می شود در هفته پایانی بهمن و اول بهمن ماه شرایط بالایی را تجربه کنیم. هفته در ماه مارس.

وی با تاکید بر لزوم تکمیل واکسیناسیون عروق کرونر گفت: تعداد بستری ها و فوتی ها در افراد واکسینه شده بسیار کمتر است. بیشتر پذیرفته شدگان این واکسن را دریافت نکردند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ مشکلی در حوزه تجهیزات و داروی بیمارستانی وجود ندارد، افزود: از سوی دیگر نظارت دقیقی بر مصرف داروهایی مانند رامد ساویر داریم که به صورت نادرست تجویز نمی شوند. موضوع پلی‌فارماسی یا چند دارو نیز مورد توجه است زیرا کرونا درمان خاصی ندارد و باید با اقدامات حمایتی درمان شود.

وی گفت: از آنجایی که آمیکرون خود محدود شونده است، به افرادی که واکسیناسیون خود را کامل کرده اند توصیه می شود در صورت ابتلا از خود مراقبت کنند و در صورت نداشتن علائم شدید نیازی به مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی نداشته باشند. 5 روز قرنطینه چون احتمال ابتلا کم است اما فرد باید ماسک بزند.

توکلی در خصوص حضور در مدارس گفت: حضور فیزیکی در مدارس به صورت شلوغ امکان آلودگی جمعی را ایجاد می کند و باید محدود شود. از طرفی نشستن با بیش از 15 نفر در داخل خانه خطر انتقال را افزایش می دهد زیرا در این جلسات مهمانی برگزار می شود و افراد ماسک را برمی دارند که احتمال انتقال بیماری را افزایش می دهد. آنچه مورد تاکید ماست استفاده از 2 ماسک در اماکن عمومی است.

وی با رسیدن به ششمین قله در پایتخت گفت: به نظر می رسد ما قبلاً اوج اسفند را تجربه کرده ایم. آمارها از نقاط مختلف تهران و شهرستان‌های تابعه نشان می‌دهد که همه‌جا آلودگی به کرونا متعادل است و ویروس کاملاً سرایت کرده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.