کدام پروژه‌های کاربردی در روز ملی فضایی رونمایی شدند؟

[ad_1]

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه استفاده‌های متعدد فناوری فضایی بیش از آن که در فضا باشد، روی زمین و در زندگی و کار مردم موثر است، گفت: سامانه پایش ماهواره‌ای آتش‌سوزی به نام «آتش‌بان»، سامانه پایش ماهواره‌ای تالاب‌ها و بدنه‌های آبی به نام «کرانه»،  سامانه پایش گرد و غبار و آلودگی هوا به نام «آفاق»،  از پروژه‌های فناورانه و کاربردی سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی است که در روز ملی فضایی رونمایی شده است.

به گزارش ایسنا، عیسی زارع‌پور در اینستاگرام نوشت: وقتی از فناوری فضایی حرف می‌زنیم برخی تصور می‌کنند منظورمان فقط ساخت و پرتاب ماهواره و ارتباطات تلویزیونی و مخابراتی است، در صورتی که استفاده‌های متعدد فناوری فضایی بیش از آن که در فضا باشد، روی زمین و در زندگی و کار مردم موثر است.

وی با بیان اینکه در روز ملی فضایی، همکارانم در سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی از چند پروژه فناورانه و کاربردی رونمایی کردند، اظهار کرد: سامانه پایش ماهواره‌ای آتش‌سوزی به نام «آتش‌بان»، با استفاده از داده‌ها و تصاویر ماهواره‌ای، تهیه نقشه‌های ریسک، شناسایی آتش فعال، تحلیل رفتار آتش، مدیریت مواد آتش‌زا، هشدار سریع و اطفاء آتش را در عرصه‌های طبیعی امکانپذیر می‌کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: سامانه پایش ماهواره‌ای تالاب‌ها و بدنه‌های آبی به نام «کرانه» هم با بهره‌گیری از تصاویر ماهواره‌ای و فناوری سنجش از دور، اطلاعات و تحلیل‌های آماری منابع آب کشور مثل رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، تالاب‌ها، مرداب‌ها، باتلاق‌ها و ذخایر سدها را به عنوان ابزار مدیریت و برنامه‌ریزی منابع آبی در دسترس مدیران و پژوهشگران قرار می‌دهد.

زارع‌پور گفت: سامانه پایش گرد و غبار و آلودگی هوا که نامش را «آفاق» گذاشته‌اند با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و فناوری سنجش از دور، پارامترهای هواشناسی، کیفیت هوا، رطوبت خاک و به ویژه پدیده گرد و غبار در سطح کشور را پایش و شناسایی می‌کند.

وی ادامه داد: بعد از قولی که یک ماه قبل در مورد دسترسی عمومی به تلسکوپ‌های سازمان فضایی دادم، همکارانم در سازمان فضایی در این یک ماه آستین بالا زده و این کار را انجام دادند. اسم این تلسکوپ، «سامانه کیهان» است. رصد آنلاین آسمان و داده‌گیری از اجرام سماوی از طریق این سامانه و با اتصال به تلسکوپ رصدخانه خیام سازمان فضایی برای عموم علاقه‌مندان امکان‌پذیر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این رصدخانه از یک دهه پیش تا امروز مشغول فعالیت‌های علمی و ماموریت‌های تخصصی حوزه فضایی بود اما حالا علاوه بر فعالیت‌های علمی، امکان رصد آسمان را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است.  علاقه‌مندان به نجوم از رهگذر keyhan.isa.ir می‌توانند درخواست رصد آسمان را ثبت کنند و با هماهنگی اپراتور وارد فرآیند رصد و نحوه کنترل تجهیرات نجومی شوند.

زارع‌پور خاطرنشان کرد:‌ اعتقاد دارم باید در صنعت فضایی پیشرفت کنیم و مردم طعم شیرین فناوری فضایی را در زندگی و کارشان بچشند. در نمایشگاهی که از آخرین دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با صنعت فضایی برپا شده بود، حضور پیدا کردم و جا دارد به همه‌ آنها و به همه کسانی که نتوانستند به دلیل کرونا حضور پیدا کنند، خدا قوت بگویم.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.