بازنده تنش در اوکراین کیست؟

[ad_1]

بازنده تنش در اوکراین کیست؟

یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که روسیه در مساله اوکراین حساسیت زیادی دارد چون بخش زیادی از مردم اوکراین روس تبار هستند، گفت: در صورتی که بحران اوکراین ادامه داشته باشد و به جنگ هم منجر شود قطعا اروپا با بحران بسیار بزرگی از مهاجرت گرفته تا قطع شدن منابع انرژی و… مواجه می شود.

عماد آبشناس در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیل خود نسبت به افزایش تنش میان روسیه و اوکراین گفت: یکسری مسائل به عنوان خطوط قرمز میان شرق و غرب پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت که بعد از فروپاشی اتحاد شوروی، آمریکا و غرب تلاش کردند تا این خط قرمزها را رد کنند و روسیه هم در برهه ای از زمان در شرایطی بود که نمی توانست با آمریکا مقابله کند.

وی تصریح کرد: بنابراین آمریکا با تحریک برخی از کشورهای اروپای شرقی شروع به دست اندازی کرد و برخی از این کشورها یا عضو اتحادیه اروپا شدند یا عضو ناتو، اما مساله اوکراین برای روسیه حساسیت زیادی دارد زیرا بخش زیادی از جمعیت اوکراین، روس‌تبار هستند و از قدیم الایام روسیه و اوکراین یک کشور بودند که اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند.
این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: از طرفی اگر ناتو بخواهد به سمت اوکراین برود مساله ای به نام خطر موجودی و ماهیتی برای روسیه وجود خواهد داشت و استقرار موشکی در مرز اوکراین، امنیت مسکو را به خطر می اندازد.
آبشناس همچنین بیان کرد: از سوی دیگر برخی سیاستمداران اوکراین به دنبال ماجراجویی هستند اما باید بدانند حتی اگر اوکراین نابود شود برای آمریکا اهمیتی ندارد چه بسا این اتفاق به ضرر اوکراین و مردم آن کشور خواهد بود.
وی افزود: متاسفانه آمریکایی ها سیاستمداران ماجراجو را به سمت رویارویی با روسیه سوق می دهد و پشت پرده منتظر هستند تا شرایط به گونه‌ای پیش برود که روسیه به اوکراین حمله کند.
این کارشناس مسائل بین الملل درباره تبعات وضعیت اوکراین و روسیه بر اروپا، نیز گفت: قطعا اروپا با یک بحران بسیار بزرگی مواجه می شود و اولین آسیب از ماجراجویی اوکراین، متوجه اروپا خواهد بود از مهاجرت گرفته تا مشکلات نظامی و حتی قطع شدن انرژی و…، در حالی که آمریکا دور از ماجراست و مشکل چندانی نخواهد داشت، در واقع اتحادیه اروپا خطر بزرگی برای آمریکا است و آمریکا نیز به دنبال از هم پاشیدن اتحادیه اروپا است در نتیجه از این اتفاق سود می برد.
آبشناس با اعتقاد به این که بعید است روسیه به اوکراین حمله کند، گفت: در سیاست های روسیه این نیست که خودش شروع کننده جنگ باشد بر عکس این آمریکاست که همواره آغاز کننده جنگ بوده است، لذا روسیه چنین سیاستی ندارد برای روسیه آنچه اهمیت دارد امنیت کشور است.
انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.