حاشیه خلیج فارس، مقصد جدید کالاهای ایرانی

[ad_1]

با وجود آنکه ایران در سال‌های گذشته از ورود به بازارهای صادراتی متنوع استقبال کرده است اما به نظر می‌رسد همچنان بخش مهمی از تمرکز کالاهای ایرانی بر بازار کشورهای همسایه قرار خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، بر اساس براوردهای صورت گرفته از آمار تجاری ایران در سال‌های گذشته، جز چین که همچنان به عنوان اصلی‌ترین شریک تجاری کشور شناخته می‌شود، بخش مهمی از برنامه ریزی‌های صادراتی حول محور بازار کشورهای همسایه و منطقه متمرکز شده است.

عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و افغانستان چند مقصد اصلی صادراتی ایران به شمار می‌روند و این در حالی است که ایران رابطه خوبی نیز با کشورهایی مانند سوریه، عمان و قطر دارد اما هنوز نتوانسته جایگاه خود را در بازار این کشورها گسترش دهد.

براوردها نشان می‌دهد که کشورهای حاشیه خلیج فارس در طول سال، چند صد میلیارد دلار واردات کالا انجام می‌دهند اما سهم ایران از بازار این کشورها بسیار محدود است، به این ترتیب یکی از اصلی ترین برنامه‌های دولت سیزدهم، افزایش توان ایران در بازار صادراتی کشورهای منطقه اعلام شده و آن طور که معاون سازمان توسعه تجارت اعلام کرده، وزیر صمت، شخصا پیگیر بهبود اوضاع تجاری ایران با تعدادی از کشورهای منطقه است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به کشورهای امارات و عمان خبر داد و گفت: وزیر صمت به همراه رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و برخی از نمایندگان دستگاه های دولتی در رأس هیأت بزرگ تجاری از بخش خصوصی به عمان و امارت سفر می کند.

فرزاد پیلتن با بیان این خبر اظهار کرد: وزیر صمت کشورمان  از ۱۷ تا ۱۹ بهمن ماه سال جاری در رأس هیات  بزرگ تجاری و اقتصادی از بخش خصوصی و با همراهی برخی از نمایندگان سازمان‌های دولتی به کشور امارات  سفر میکند.

وی افزود: این سفر با هدف بازدید از نمایشگاه اکسپو و شرکت در نشست تجاری با حضور فعالان اقتصادی و تجاری ایرانی مقیم امارات و همچنین حضور در نشست مشترک تجاری بین فعالان اقتصادی و تجاری عضو هیات همراه با فعالان تجاری و اقتصادی مقیم دبی از کشورهای مختلف خواهد بود.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی ادامه داد: طی برنامه ریزی صورت گرفته، فاطمی امین در این سفر با مقامات دولتی و خصوصی کشور امارات در حوزه‌های اقتصادی و تجاری نیز دیدار و گفتگو می کند.

پیلتن اضافه کرد: همچنین، وزیر صنعت، معدن و تجارت از ۱۹ الی ۲۱ بهمن ماه به منظور شرکت در کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در راس یک هیات دولتی و خصوصی متشکل از بخش‌های مختلف اقتصادی و تجاری، به عمان سفر  خواهند کرد و در خلال این رویداد نیز با مقامات سیاسی، اقتصادی و بخش خصوصی این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد.

وی یادآور شد: دو کشور در جریان نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی  ایران و سلطنت عمان قرار است در خصوص زمینه‌های اقتصادی به ویژه سرمایه‌گذاری‌های، تجاری، صنعتی، معدنی، حمل و نقل هوایی و دریایی و ترانزیت، حوزۀ انرژی، خدمات فنی و مهندسی، گردشگری، فرهنگی و همچنین موضوعات قضایی، کنسولی، کار و در حوزه بهداشت مذاکره می کنند.

مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی  بیان کرد: این دو سفر در راستای برنامه‌های دولت سیزدهم به منظور توسعه دیپلماسی اقتصادی و تجاری با کشورهای منطقه به ویژه همسایگان جنوبی ایران طراحی شده و بر اساس رویکردهای سازمان توسعه تجارت ایران در زمینه فراهم کردن هر چه بیشتر بسترهای لازم برای فعالیت بخش خصوصی ایران در کشورهای همسایه، قرار است مسائل و مشکلات این بخش در دستورکار جلسات و مذاکرات قرار گیرد.

پیلتن اظهار امیدواری کرد با افزایش فعالیتهای حوزه دیپلماسی اقتصادی و تجاری کشور، در آینده  شاهد رشد مبادلات اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه به ویژه کشورهای همسایه باشیم.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.