دادرسی های الکترونیک در آذربایجان غربی ۵۳ درصد رشد یافت

[ad_1]

ایسنا/آذربایجان غربی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی از رشد بیش از ۵۳ درصدی دادرسی الکترونیک در استان خبرداد.

ناصر عتباتی امروز ۶ بهمن ماه در جلسه کمیته ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانهای استان بابیان اینکه در سال جاری ۷۴۸۹ فقره محاکمه الکترونیکی زندانیان استان انجام شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل به میزان ۵۳.۵۷ درصد رشد داشته است،افزود: تعداد ۳۴۹ نفر زندانی تحت نظارت سامانه های الکترونیک قرار گرفته که نسبت به مدت مشابه در سال قبل از رشد ۳۰۰ درصدی برخوردار است و استفاده ازمجازاتهای جایگزین حبس هم در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه ۱۵ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: میزان سازش در شعب شوراهای حل اختلاف مستقر در زندانهای استان از ۶۵۰ نفر در سال گذشته به تعداد ۱۰۶۰ نفر در ۱۰ ماهه سال جاری رسیده است.

عتباتی در ادامه با بیان عملکرد خوب دستگاه قضایی استان در استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس گفت: عملکرد استان در استفاده از مجازتهای جایگزین حبس خوب بوده است ولی با توجه به اقتضاعات استان، بهبود و ارتقاء استفاده از جایگزینهای حبس انتظار می رود.

رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: در برخی از ارفاقات قانونی مثل صدور قرار تعلیق تعقیب دادسراها می توانند با کیفیت و کمیت بالا عمل کنند.

وی افزود: استفاده از برخی تاسیسات کیفری در مقطعی می تواند بسیار موثرتر از مجازات حبس باشد و حتی شاید صدور حکم حبس موجب تجری مرتکب  شود و آثار مورد نظر اصلاحی و بازپروری مجرمین حاصل نشود، درحالیکه مجازاتهای جایگزین یا دیگر تاسیسات کیفری می تواند مرتکب را به جامعه بازگرداند و مانع تجری و ارتکاب مجدد جرم توسط وی گردد.

رئیس شورای قضایی استان در ادامه با اشاره به استفاده حداکثری از سامانه های الکترونیک در محاکمه الکترونیک زندانیان به افزایش بسترهای لازم برای برقراری ارتباط تصویری زندانیان و ملاقات تصویری آنها با خانواده شان تاکید کرد.

مجیدی دادستان مرکز استان نیز در این جلسه گفت: تشکیل کارگروهی برای حل چالشهای حقوقی استفاده از قرار تعلیق تعقیب می تواند در کاهش جمعیت کیفری زندانها تاثیر گذار باشد.

وی در ادامه از دادستانهای حوزه های قضایی خواست با نظارت بیشتر، خصوصاً در مورد قرارهای تامین کیفری نهایت تلاش را بکنند تا در کمترین موارد، منجر به بازداشت متهمین شود.

مجیدی در ادامه به اهمیت دادرسی الکترونیک هم اشاره و انجام رسیدگیهای دادسراها را به صورت الکترونیک خواستار شد.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.