اکسپو دبی زیر فشار شایعه

[ad_1]

تعداد بازدیدکنندگان اکسپو دبی در سه ماه گذشته مرز ۱۰ میلیون نفر را رد کرده است. با این حال در چند روز گذشته شایعه‌هایی درباره کاهش تعداد بازدیدکنندگان و یا تعطیلی پاویون برخی کشورها به خاطر شدت گرفتن سویه “اُمیکرون” کرونا پخش شده است که مقامات اکسپو صراحتا اعلام کرده‌اند: هیچ یک از پاویون‌ها به این خاطر تعطیل نشده‌اند و تعداد بازدیدکنندگان نیز کاهش داده نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، دو ماه و نیم دیگر تا پایان اکسپو دبی که برگزاری آن یک سال هم به خاطر کرونا به تعویق افتاد، باقی مانده است. پیش‌بینی‌ها بر این بود که تا پایان این نمایشگاه جهانی حدود ۲۵ میلیون بازدیدکننده و گردشگر جذب اکسپو شوند که حدود ۷۰ درصد آن‌ها خارج از امارات باشند، اما طبق آماری که حدود ۱۰ روز پیش از این نمایشگاه جهانی منتشر شده است بیش از ۱۰ میلیون نفر در سه ماه برگزاری اکسپو از آن بازدید حضوری داشته‌اند، درحالی که بازدیدهای مجازی به ۶۵ میلیون نفر رسیده است. فاصله این آمار تا آن‌چه مدنظر مقامات دبی است، اکسپو را بر آن داشته تا به تعداد روزهای ملی کشورها با دعوت از شخصیت‌های سیاسی، ورزشی و هنری به جذابیت‌های اکسپو اضافه و تعداد بیشتری را برای بازدید از آن تشویق کند.

با این وجود، شدت گرفتن سویه اُمیکرون در امارات و کشورهای دیگر، به شایعه تعطیلی پاویون برخی کشورها و حتی اکسپو دبی دامن زده است که مقامات ارشد این نمایشگاه جهانی در پاسخ به آن تصریح کرده‌اند: اکسپو دبی به خاطر سویه امیکرون تعداد بازدیدکنندگان را کاهش نمی‌دهد.

اسکناید مک گچین، معاون ارشد ارتباطات در اکسپو ۲۰۲۰ دبی در مورد تعطیل شدن برخی غرفه‌ها و پس از بارندگی‌های اخیر نیز گفت: این مسأله موقتی بوده است.

این مقام رسمی در گفت‌وگویی که خلیج تایمز منتشر کرده بدون فاش کردن تعداد مبتلایان شناسایی‌شده در سایت اکسپو، گفت که هیچ نگرانی عمده‌ای ایجاد نشده است.

او همچنین بیان کرد: افزایش موارد ابتلا به امیکرون در سراسر جهان بر تعداد بازدیدکنندگان اکسپو ۲۰۲۰ دبی تأثیری نخواهد داشت. در واقع، انتظار می‌رود در نیمه دوم، جمعیت بیشتری به این رویداد بزرگ که قبلاً ۱۰ میلیون بازدیدکننده در سه ماه داشت، جذب شود.

اکسپو دبی زیر فشار شایعه
پاویون مراکش، اکسپو 2020 دبی

مک گچین در این گفت‌وگو تاکید کرد: ما همیشه درباره پروتکل‌های ایمنی سختگیر و بسیار هوشیار هستیم و به توصیه‌های ایمنی سازمان سلامت دبی، وزارتخانه و دستورالعمل‌های WHO گوش می‌دهیم. معمولا در نیمه دوم اکسپو، اعداد و ارقام افزایش می‌یابد؛ زیرا مردم متوجه می‌شوند که زمان رو به اتمام است.

این مقام اکسپو با اعتقاد بر این‌که مدیریت اکسپو تا کنون مرهون آمار بالای واکسیناسیون کووید-۱۹ در امارات بوده است، اضافه کرد: این نمایشگاه از هم‌اکنون فقط به گردشگران واکسینه‌شده و کسانی که در ۷۲ ساعت گذشته نتیجه منفی تست پی‌سی‌آر داشته باشند اجازه ورود می‌دهد.

اکسپو دبی زیر فشار شایعه
صف پاویون مصر، اکسپو 2020 دبی

مقامات امارات گزارش داده‌اند که بیش از ۹۹ درصد از ساکنان واجد شرایط حداقل یک دوز واکسن کووید را دریافت کرده‌اند. تزریق دُز تقویت‌کننده در این کشور نیز آغاز شده است. موج جدید آلودگی کرونا که نگرانی‌هایی را در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی ایجاد کرده است، مقامات این کشور را بر آن داشته تا اقدامات پیشگیرانه را تشدید کنند. ویزای امارات بدون کنترل واکسن برای گردشگران صادر نمی‌شود و در مبادی ورودی این کشور تست PCR با اعتبار ۷۲ ساعت کنترل می‌شود. از طرفی بازدیدکنندگان اکسپو حتی اگر هر روز به محل این نمایشگاه مراجعه کنند باید علاوه‌بر بلیت نمایشگاه که قیمت روزانه آن ۴۵ درهم است، تست PCR با اعتبار ۷۲ ساعت ارائه دهند.

اکسپو دبی زیر فشار شایعه
پاویون مصر، اکسپو 2020 دبی

در ورودی پاویون‌ها این مدارک دیگر کنترل نمی‌شود، اما در هر نوبت به تعداد کمی از بازدیدکنندگان اجازه ورود داده می‌شود، به ویژه آن‌که بیشتر رویدادها و نمایش‌ها در فضای بسته درحال اجرا است، برای همین در ورودی بیشتر پاویون‌ها صف بلندی شکل گرفته که ساعت انتظار برای بازدید از دستاورد کشورها را طولانی کرده است. تا پیش از آن‌که سویه امیکرون شدت بگیرد، مدت زمان انتظار مثلا برای تماشای پاویون ژاپن که یکی از پرطرفدارترین غرفه‌های اکسپو به شمار می‌آید، به سه ساعت رسیده بود، اما با عالم‌گیر شدن امیکرون، بازدید از این پاویون باید از قبل به صورت اینترنتی رزرو شود، در غیر این صورت اجازه بازدید داده نمی‌شود. تماشای این پاویون دست‌کم ۵۰ دقیقه طول می‌کشد.

کشورهای دیگر نیز با توجه به تعداد مخاطبانی که دارند، بازدیدکنندگان را دسته‌بندی‌شده به داخل غرفه‌ها می‌فرستند تا تجمع کمتری شکل بگیرد، هرچند اجتماع مخاطبان به‌ویژه در سالن‌های نمایش با فضای بسته‌ای که دارند، اجتناب‌ناپذیر است.

اکسپو دبی زیر فشار شایعه
پاویون آلمان، اکسپو 2020 دبی

از آن‌جا که در برخی پاویون‌ها ابزارها و تالارهایی برای تجربه‌گرایی مخاطبان ایجاد شده که امکان انتقال ویروس را تشدید می‌کند، بنابراین در همه غرفه‌ها ایستگاه ضدعفونی‌کننده قرار داده شده است. استفاده از ماسک در مکان‌های سرباز و سربسته اجباری است و ربات‌هایی در محوطه مدام در تردد هستند و پیام می‌دهند که «ماسک بزنید». همچنین اپراتور اکسپو لحظه به لحظه به دو زبان عربی و انگلیسی بازدیدکنندگان را به استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده دعوت می‌کند. مسؤولان اکسپو نیز برای کارکنان غرفه‌ها و ماموران محوطه، امکان تست رایگان را فراهم کرده‌اند و حساسیت تست‌ها در دبی بالاتر برده شده است. در داخل پاویون‌ها نیز برچسب‌هایی نصب شده که تعیین‌کننده فاصله اجتماعی است، هرچند بیشتر مخاطبان با توجه به انتظار طولانی برای بازدیدها و خستگی ناشی از آن، چندان فاصله اجتماعی را به‌ویژه در صف‌ها و همچنین داخل تالارها رعایت نمی‌کنند.   

امارات که برای اکسپو (طبق اعلام منابع رسمی) حدود ۴۲ میلیارد دلار هزینه کرده و در مراسمی مجلل آن را افتتاح کرده و قراردادهای مالی سنگینی با شخصیت‌های ورزشی و هنری برای تبلیغ این رویداد جهانی بسته است، انتظار دارد اقتصاد این کشور به واسطه اکسپو به میزان ۱۲۲.۶ میلیارد درهم (۳۳.۴دلار آمریکا) تقویت و فرصت شغلی گسترده‌ای تا سال ۲۰۳۱ ایجاد شود. با این وجود انتشار شایعه‌ها و خبرهایی همچون تعطیلی به خاطر شیوع امیکرون و یا تهدیدهای یمن که در روزهای گذشته علیه این رویداد جهانی که با حضور بیش از ۱۹۰ کشور درحال برگزاری است، تشدید شده، معادلات اکسپو ۲۰۲۰ دبی را برهم می‌زند.

اکسپو دبی زیر فشار شایعه
ربات‌هایی که بازدیدکنندگان را به استفاده از ماسک تشویق می‌کنند

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.