صالحی امیری: با فدراسیون‌ها وارد مناقشه نمی‌شویم/ هیچ‌گونه فشاری نداشتیم

[ad_1]

رییس کمیته ملی المپیک گفت: ما نمی‌توانیم به عنوان متولی ستادی ورزش با فدراسیون‌های خودمان مناقشه کنیم و فدراسیون کشتی و همه فدراسیون‌ها عضوی از خانواده بزرگ ورزش هستند.‌

به گزارش ایسنا، رضا صالحی امیری در مورد افتتاح بوستان المپیک در محل پارک پردیسان بیان کرد: کمیته‌های ملی المپیک در جهان موظف هستند که برای توسعه محیط زیست خود، برنامه‌های معین و سالیانه داشته باشند. اساسا فلسفه IOC و منشور المپیک از سال ۲۰۰۰ به بعد تغییراتی داشت که سه پایه فرهنگ و محیط زیست و ورزش قهرمانی را دراولویت قرار داده است. 

دو هفته دیگر المپیک زمستانی در پکن آغاز می‌شود و یکی از اهداف جدی ستاد برگزاری این رویداد، توسعه محیط زیست است. سازمان محیط  زیست ایران هم در این راستا پیش‌قدم شده و نهایت همکاری را با کمیته ملی المپیک داشته است. 

او ادامه داد: به صورت نمادین در پارک پردیسان از بوستان المپیک رونمایی شد. این رویداد به تدریج در ۳۱ استان انجام می‌شود. ما متعهد شدیم که بر اساس سیاست‌های نهاد بین ‌المللی ورزش، هر ساله ردیف بودجه ای را برای توسعه محیط زیست و ورزش داشته باشیم. از این پس قهرمانان و پیشکسوتان ما در این حوزه مسئولیت قبول می‌کنند و با مشارکت سازمان محیط زیست در تهران، مراکز استان ‌ها و شهرستان‌ها فعالیت‌های محیط زیستی گسترش می یابد.

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد بازدید از فدراسیون کشتی و اینکه این امر از نبود اختلاف بین کمیته ملی المپیک و فدراسیون کشتی حکایت دارد، گفت: وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک علاوه بر مسئولیت مدیریت ورزش قهرمانی، رسالت فرهنگی نیز بر عهده دارند. فلسفه کمیته ملی المپیک، ایجاد انسجام، وفاق و همدلی میان اجزای ورزش و در راس آن فدراسیون‌های پنجاه گانه است. ما نمی‌توانیم به عنوان متولی ستادی ورزش با فدراسیون های خودمان مناقشه کنیم. فدراسیون کشتی و همه فدراسیون‌ها عضوی از خانواده بزرگ ورزش هستند.‌ به طور طبیعی یکی از رسالت‌های اصلی بنده در چهار سال گذشته ایجاد انسجام و وفاق در متن جامعه ورزش قهرمانی بوده است. از روز اول تا امروز تلاش کردیم که وارد حاشیه نشویم و مطمئنا از این پس نیز وارد حواشی نخواهیم شد.

او ادامه داد: روز گذشته از اردوی تیراندازی بازدید کردم و پس از آن نیز به اردوی کشتی برای بررسی مسائل و مشکلات این رشته رفتم. تیراندازی اسفند ماه به مصر اعزام دارد و نیازمند حمایت بیشتر است. جمعه ۳۰۰ میلیون تومان کمک کردیم و این کمک هاتداوم خواهد داشت. با تک تک قهرمانان و مربیان این رشته صحبت کردم. با تیراندازان ناشنوا نیز گفت‌وگو داشتم و بعد در اردوی کشتی با رئیس فدراسیون، مربیان و کشتی‌گیران صحبت کردم. آنها عازم مسابقه آمریکا و بعد از آن چند رویداد دیگر هستند.

صالحی‌امیری تصریح کرد: از اصحاب رسانه انتظار دارم که در مجموعه ورزش ایران، وفاق و همدلی را تبلیغ کنند. من از گذشته تا امروز و تا زمانی که در کمیته ملی المپیک حضور دارم، متعهد هستم که این مسیر وفاق را دنبال کنم چرا که طی چهار دهه گذشته هیچ‌کس از شکاف و انشقاق در ورزش قهرمانی سود نبرده است. 

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد اینکه دو دیدگاه متفاوت نسبت به تدوین و ارسال آیین نامه جدید انتخابات کمیته به IOC وجود دارد و برخی آن را غیر ضروری و عاملی برای تاخیر در برگزاری انتخابات و برخی آن را ضروری می‌دانند، گفت: صبح روز گذشته در کمیته ملی المپیک جلسه‌ای برگزار کردم. پیش‌نویس آیین نامه سال ۹۲ را در اختیار داریم. مقرر شد که از کمیته بین‌المللی المپیک استعلام بگیریم. اگر همان آیین‌نامه را با اندکی اصلاحات به رسمیت بشناسند بر همان مبنا انتخابات را برگزار می‌کنیم در غیر این صورت طی یک هفته اصلاحات آیین نامه را انجام و بلافاصله به IOC ارسال می‌کنیم و بعد به تصویب مجمع می‌رسانیم. در هر دو صورت به عنوان کمیته ملی المپیک متعهد هستیم که انتخابات را در موعد مقرر یعنی ۱۷ اسفند برگزار کنیم.

صالحی‌امیری در پاسخ به این پرسش که آیا برای معرفی خبرگان ورزشی فشاری از خارج از مجموعه ورزش و کمیته ملی المپیک وجود دارد؟ تاکید کرد: صادقانه می‌گویم و تاکید می‌کنم که هیچ گونه فشاری را خارج از چارچوب قانون تا امروز در کمیته ملی المپیک نداشتیم و این منطقی هم است که فشاری وجود نداشته باشد چون ما نهاد عمومی غیر دولتی و مستقل و تابع منشور المپیک هستیم و طبیعی است که هیچ مداخله‌ای از سوی دولت در کمیته ملی المپیک وجود نداشته باشد.

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد اینکه گفته می‌شود کیومرث هاشمی برای قرار گرفتن در لیست خبرگان ورزشی دیداری را با وی داشته است، گفت: تا امروز آنچه برای من و همکارانم در هیات اجرایی اهمیت دارد، برگزاری قانونمند و شفاف انتخابات در ۱۷ اسفند است.‌ به طور طبیعی در دفتر کارم با تعداد زیادی از عزیزان دیدار می‌کنم. این ملاقات‌ها دلیلی بر هیچ‌گونه مذاکره غیر رسمی نیست.‌ مطمئن باشید که هیچ‌گاه خارج از چارچوب قانون، اخلاق و شفافیت عمل نمی‌کنیم.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به تمایل زیاد روسای فدراسیون‌ها و اهالی ورزش برای حضورش در انتخابات کمیته ملی المپیک، آیا در انتخابات شرکت‌می‌کند؟ گفت: هر وقت به جمع بندی برسم ابتدا به اصحاب رسانه اعلام می‌کنم‌.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.