سازمان ملل جنایت صعده را محکوم کرد/ائتلاف: کار ما نبود!/بلینکن به ریاض و ابوظبی قول حمایت داد

[ad_1]

دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت این سازمان حملات ائتلاف عربی به زندانی در صعده یمن را که بر اساس آخرین اطلاعات بیش از ۲۰۰ کشته و زخمی برجای گذاشت، محکوم کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، مونا گل، نماینده نروژ در سازمان ملل که کشورش ریاست شورای امنیت در ماه ژانویه را برعهده داد، روز جمعه، حملات ائتلاف عربی به حدیده، صنعا و زندانی در صعده یمن را غیرقابل قبول خواند.

او در این اظهارات که در جمع خبرنگاران و پیش از آغاز نشست غیرعلنی این شورا درباره حمله اخیر انصارالله به امارات ایراد شد، گفت: ما عمیقا نگران هستیم و خواستار کاهش تنش و خویشتنداری طرف‌های درگیر هستیم.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم شامگاه جمعه حملات ائتلاف سعودی به شهر صعده یمن را محکوم کرد و خواستار پایان تشدید جنگ در یمن شد.

گوترش در بیانیه‌ای گفت که “حمله ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به شهر صعده یمن را محکوم می کند و خواستار “تحقیقات سریع، موثر و شفاف” شد.

در همین زمینه، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل عنوان داشت: گزارش‌های بسیار تکان‌دهنده‌ای از یمن در مورد بمباران شدید هوایی مناطق مسکونی توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به ما می‌رسد که منجر به تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی از جمله یک زندان در استان صعده شده است.”

وی تاکید کرد که “هدف گیری غیرنظامیان کاملا غیرقابل قبول است.”

سازمان های بشردوستانه غربی و در راس آن‌ها سازمان پناهندگان نروژی هم قتل عام وحشیانه ائتلاف سعودی در صعده، حدیده و صنعا را به شدت محکوم کردند.

انکار حمله

این درحالی است که فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف عربی به رهبری عربستان امروز شنبه مدعی شده آنچه در رسانه ها مبنی بر هدف قرار دادن یک بازداشتگاه در استان صعده منتشر شده صحت ندارد!

سازمان «پزشکان بدون مرز» اعلام کرده که حملات به این زندان در شهر صعده در شمال یمن ۷۰ کشته و دستکم ۱۳۸ زخمی برجای گذاشت و سازمان «کودکان را نجات دهید» هم از کشته شدن دست کم سه کودک در استان حدیده در غرب یمن خبر داد.

بیشتر بخوانید

حمله به زندان صعده

حمایت آمریکا

از سوی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در تماس با فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود، بار دیگر بر تعهد ایالات متحده برای کمک به متحدانش در منطقه خلیج فارس تاکید کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که عصر جمعه منتشر شد، گفت که بلینکن در تماس با بن فرحان بر تعهد ایالات متحده برای کمک به شرکای خود در منطقه خلیج فارس برای افزایش توانایی های دفاعی آن‌ها در برابر تهدیدات ناشی از یمن و سایر بخش های منطقه تاکید کرد.

دوشنبه گذشته، انصارالله یمن یک انبار سوخت متعلق به شرکت ملی نفت ابوظبی در خارج از مرکز پایتخت امارات و همچنین منطقه‌ای نزدیک فرودگاه بین المللی ابوظبی را که هنوز در دست ساخت است هدف قرار داد.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.