ماجرای انتشار بدون عکس روزنامه خراسان رضوی

[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی روزنامه «خراسان رضوی» شماره امروز خود را در اعتراض به برخورد با عکاسان و خبرنگارانش در جریان تهیه یک گزارش خبری بدون عکس یک منتشر کرد.

روزنامه «خراسان رضوی» در شماره پنج‌شنبه ۳۰ دی ماه خود در اعتراض به توقیف دوربین و حذف عکس‌های کارت حافظه دوربین عکاسان و خبرنگار این روزنامه در جریان تهیه گزارش از وضعیت تخلیه فاضلاب در کشف رود، بدون عکس یک منتشر شد و تیتر زد «آقای آبفا معضل کشف رود با بگیر و ببند خبرنگار حل نمی‌شود!». این روزنامه در گزارش خود از این واقعه خطاب به استاندار خراسان رضوی نوشت «چه اتفاقی افتاده است که با وجود هماهنگی قبلی از تهیه گزارش خبرنگار و عکاسان روزنامه خراسان به بهانه امنیتی بودن منطقه جلوگیری می‌شود، عکس‌ها رویت می‌شود و به رغم این که عکس خاصی وجود نداشته جز همان تخلیه فاضلاب که آینه و منعکس کننده کم‌کاری‌های برخی مسئولان است، از کارت حافظه دوربین خبرنگاران پاک می‌شود! جناب آقای نظری روز گذشته تماس تلفنی ما با مدیران آبفا و نیروی انتظامی دست آخر منجر به آزادی خبرنگاران خراسان شد، اما متاسفانه مجبور شدیم برای اولین بار در طول ۱۷ سال انتشار اولین روزنامه استان، صفحه اول را بدون عکس منتشر کنیم، اما لطفاً به این موضوع ورود کنید و نگذارید فضای انتقاد سازنده و اطلاع‌رسانی که وظیفه خبرنگار است مخدوش شود».

ماجرا چه بود؟

سعید برند، معاون سردبیر روزنامه خراسان و مدیر روزنامه خراسان رضوی، در گفت‌وگو با ایسنا در این خصوص، اظهار کرد: کشف‌رود بیش از ۲۰ سال است که یکی از معضلات زیست‌محیطی مشهد محسوب می‌شود. همواره رسانه‌های مختلف در این موضوع ورود پیدا کرده و گزارش‌های مکتوب و تصویری زیادی از این معضل منتشر کرده‌اند که در مقاطع مختلف زمانی تاثیرگذار بوده و باعث شده آقایان مسئول از خواب بیدار شوند و بودجه‌ای جذب شود.

وی افزود: روز گذشته خبرنگار و سه عکاس برای یک گزارش معمولی از این اتفاق به منطقه کشف‌رود رفتند. حتی پیش از آن هم هماهنگی‌های لازم صورت گرفته بود. عکاسان در حین گزارش مشغول عکاسی بوده و خبرنگار با یکی از کارشناسان تصفیه‌خانه در حال مصاحبه بود که آقایی خود را مامور حراست معرفی می‌کند و با پلیس ۱۱۰ تماس می‌گیرد. ماموران نیروی انتظامی به محل گزارش رسیده و مدارک خبرنگار، عکاسان و راننده روزنامه را اخذ کرده و آنان را به پاسگاه رضویه می‌برند.

مدیر روزنامه خراسان رضوی ادامه داد: انتظار داشتم در همان محل گزارش که ماموران نیروی انتظامی از صحت شغلی خبرنگاران مطلع شدند موضوع ختم به خیر شود، اما متاسفانه نیروهای روابط عمومی و حراست آبفا مشهد درخواست توقیف و تحویل دوربین عکاسان را داشتند. کارت حافظه دوربین عکاسان را تحویل گرفته و در اداره آبفا مشهد عکس‌های این گزارش را حذف می‌کنند. تقریبا بیش از ۶ ساعت عکاسان روزنامه معطل شده و در کار آنان وقفه ایجاد کردند.

اطلاع‌رسانی و گزارش حق خبرنگار است/ به پیگیری ادامه می‌دهیم

برند با تأکید بر اینکه اطلاع‌رسانی و گزارش حق خبرنگار است، تصریح کرد: این حق را بدون هیچ دلیل منطقی از خبرنگاران ما سلب کردند. پاسخ نیروهای اداره آبفا مشهد امنیتی بودن منطقه کشف‌رود بود. اگر آن منطقه امنیتی است باید حفاظت شده باشد و یک نگهبان در آنجا حضور داشته باشد که اصلاً خودرویی وارد آن منطقه نشود. ما نیز برای این گزارش هماهنگ کرده بودیم، پس هماهنگی‌های پیش از گزارش برای چه کاری است؟

وی بیان کرد: پیگیری معضلات منطقه کشف‌رود را ادامه خواهیم داد. معضل کشف‌رود موضوعی نیست که با گرفتن خبرنگاران و  بگیر و ببند حل شود. شاید بتوانند کارت حافظه عکاس یک رسانه را حذف کنند، اما نمی‌توانند حافظه تاریخی یک خبرنگار را از بین ببرند. این موضوع را ادامه داده و گزارشاتی از این منطقه ارائه خواهیم داد تا معضل این منطقه زیست‌محیطی به ساماندهی برسد. فاضلابی که روزانه در این منطقه تخلیه می‌شود، سلامت مردم مشهد را به خطر می‌اندازد.

وی با اشاره به فشار وارده بر روی رسانه‌ها از سوی نهادهای مختلف، گفت: همیشه چالش‌هایی در این خصوص وجود داشته است. به عنوان مثال خیلی از مسئولان تلفنی مصاحبه نمی‌کنند و به همین بهانه در کار و پیگیری یک موضوع وقفه می‌اندازند. موضوع کشف‌رود یک بهانه است، چراکه گزارش و خبر به خصوصی در آن رخ نداده بود. نگرانم که این موضوع به یک رویه‌ و سنگ‌اندازی در گزارش‌های آتی تبدیل شود.

از کنار این موضوع به سادگی عبور نمی‌کنیم تا به یک رویه تبدیل نشود

برند تصریح کرد: خراسان رضوی فضای رسانه‌ای پاک و سالمی دارد و رسانه‌ها همیشه به مسئولان خود کمک کرده‌اند. این برخورد با رسانه درست نیست. از آقای استاندار و فرماندار جدید مشهد تقاضا دارم جلساتی با دستگاه‌ها ترتیب دهند. پیش از این در دولت‌های گذشته فضا با برخی از استانداران راحت‌تر و دید رسانه‌ای مسئولان بیشتر بود، کما اینکه یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی، نیز چنین دید و نگاهی دارد و از او تقاضا دارم دستورالعملی برای دستگاه‌های اجرایی داشته باشد تا فرایند اطلاع‌رسانی رسانه‌ها تسهیل شود.

وی با اشاره به اینکه پس از این اتفاق تاکنون کسی برای دلجویی و حمایت با بنده تماسی نگرفته است، خاطرنشان کرد: حتی از نیروی انتظامی هم دلخورم. در شرایطی که آنقدر گوشی‌دزدی در خیابان زیاد شده و کسی در خیابان جرات ندارد دو دقیقه با تلفن همراهش صحبت کند، ماموران نیروی انتظامی وقت گذاشته و خبرنگاران ما را به پاسگاه برده‌اند. می‌توانستند این وقت و انرژی را در جاهای بهتری صرف کنند. با مسئولان نیروی انتظامی صحبت کردم متاسفانه در لحظه همکاری نکردند. اگرچه موضوع در پایان حل شد، اما توقع بیشتری از نیروی انتظامی داشتم.

مدیر روزنامه خراسان رضوی تاکید کرد: از کنار این موضوع به سادگی عبور نمی‌کنیم تا به یک رویه تبدیل نشود. برخورد با خبرنگاران در ادارات مختلف و دستگاه‌ها رویه درستی نیست. از مسئولان استان تقاضا دارم حمایت ویژه‌ای از رسانه‌ها داشته باشند. متاسفانه نهادی مانند خانه مطبوعات و رسانه‌های استان ضعیف عمل کرده و حتی در این موضوع هم ورود نکرده و با من تماس نگرفتند. تنها سازمانی که از من حمایت کرده فقط سازمان بسیج رسانه بود و هیچ پیامی از اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، خانه مطبوعات و رسانه‌های استان، اداره آب و فاضلاب مشهد و نیروی انتظامی دریافت نکردم.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.