باید از تجربه استخوان خرد کرده‌های فوتبال بهره برد

[ad_1]

ایسنا/فارس پیشکسوت فوتبال شیراز و ایران، بر لزوم استفاده از تجارب پیشکسوتانی که او “استخوان خرد کرده‌های فوتبال” نامید، توسط مدیران و مربیان لیگ برتری تاکید کرد.

اصغر اکبری درباره وضعیت لیگ برتر در نیم فصل نخست به ایسنا گفت: به نظر من در بازی های امسال نسبت به سال های گذشته، نقش خلاقیت های فردی بازیکنان بیشتر به چشم آمده. به جز تیم های استقلال، پرسپولیس، سپاهان و تا حدودی فولاد خوزستان، آلومینیوم اراک و مس رفسنجان، سایر تیم ها در زمینه کارهای تاکتیکی و تیمی عملکرد قابل قبولی نداشته اند و بیشتر روی توانایی فردی بازیکنان حساب باز کرده اند.

وی افزود: دیدگاه من این است که امروز مربیان ما نباید فقط روی بازیکنانی که مهارت فردی خیلی خوبی دارند، تمرکز کنند. تیم فوتبال شبیه یک پازل است. در فوتبال روز دنیا گاهی می بینیم که مثلا بازیکنی در فاز تهاجمی کارایی بالایی ندارد، اما مربی او را در زمین قرار می دهد تا بیشترین بازدهی را برای کل تیم داشته باشد. این یعنی مربی می داند از فوتبال چه می خواهد و دارای برنامه است. اما متاسفانه بی توجهی به این مسائل در تیم های ما بیداد می کند. مربیان بر حسب توانایی های فردی بازیکنان تیمشان را می بندند و کمتر دارای استراتژی، تاکتیک و برنامه هستند. یکنواخت بازی می کنند و هیچگونه تغییر آهنگی در بازی هایشان نمی بینید. این مربیان فوتبال ما را به عقب برمی گردانند.

سرمربی سابق قشقایی شیراز افزود: فکر می کنم در نیم فصل دوم عیار واقعی برخی مربیان مشخص تر شود. یک سری مربیان جوان روی کار آمده اند که می توان به آنها امیدوار بود اما خدانکند آن معضلی که در سال های گذشته شاهد آن بوده ایم، دوباره گریبانگیر فوتبال شود. در سال های گذشته می دیدیم که برخی مربیان با وجود عملکرد ضعیف در یک تیم، چندماه بعد دوباره صاحب یک تیم دیگر می شدند. این چرخه همینطور ادامه داشت و فوتبال ما از این وضعیت خیلی ضربه خورد. امیدوارم چنین مسائلی در فوتبال کمرنگ شود و شایسته سالاری را بیشتر شاهد باشیم چون این موضوع باعث رشد فوتبال خواهد شد. زمانی که مربیان و بازیکنان گمنام، بتوانند بر اساس توانایی هایشان به کار گرفته شوند.

مربی پیشین تیم ملی جوانان ایران، در ادامه به تقسیم وظایف بین اعضای کادر فنی اشاره و اضافه کرد: به اعتقاد من، فوتبال خیلی نسبت به گذشته گسترده تر شده است. دیگر مثل گذشته نیست که سرمربی بخواهد تمامی کارهای تیم را یک تنه انجام دهد. آن مربی موفق است که بتواند تقسیم کار و وظایف را به بهترین نحو انجام دهد و تمامی دستیارانش را به چالش وادارد. آن مربیانی که می روند دستیارانی انتخاب می کنند که فقط بله قربان گو باشند و وسایل تمرین را در زمین بچینند، در ادامه راه به بن بست می خورند. در تیم های بزرگ اروپایی شاهد هستیم که مربیان بزرگ و نامدار دنیا، از خبره ترین دستیاران در کنار خود استفاده می کنند تا بیشترین کارایی را برای تیم داشته باشند. همین می شود که آنها می توانند فوتبال روز دنیا را به نمایش بگذارند.

اصغر اکبری در ادامه، تیم های فوتبال کشور را به استفاده صحیح از تجربه پیشکسوتان فراخواند و گفت: ما نباید از کنار آن کسانی که در فوتبال مملکت “استخوان خرد کرده اند”، پاک زندگی کرده اند، اهل هیچ زد و بندی نبوده اند و کارنامه مشخص و خوبی دارند، به سادگی عبور کنیم. نباید بگذاریم این پیشکسوتان خانه نشین شوند. باید آنها را کنار تیم ها قرار دهیم، چون ایمان دارم که کارایی بالایی دارند و می توانند بیشترین کمک را به تیم ها بکنند. به عنوان مثال، امسال در تیم استقلال این موضوع به خوبی انجام شده. از بزرگان باشگاه در کنار تیم استفاده شده و کمک خوبی هم به تیم می کنند. در تیم سپاهان هم محرم نویدکیا چنین کاری را پیش گرفته و موفق هم هست.

این مربی فوتبال در پاسخ به این سئوال که کدام تیم ها درنیم فصل نخست نمره قبولی گرفته اند، گفت: تیم های سپاهان، استقلال، آلومینیوم، پرسپولیس و تا حدودی مس رفسنجان توانسته اند عملکرد خوبی داشته باشند. البته سپاهان با توجه به مهره های خوبی که دارد، باید نتایج بهتری می گرفت اما فوتبال خوبی ارائه می دهد و دارای تاکتیک مشخص است و فکر می کنم در ادامه نتایج بهتری هم کسب کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.