بلینکن: خروج از برجام یکی از بدترین تصمیم‌های آمریکا بود

[ad_1]

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگویی خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای را یکی از بدترین تصمیمات سیاست خارجی آمریکا خواند.

به گزارش ایسنا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در گفت‌وگویی گفت: تصمیم خروج آمریکا از برجام یکی از بدترین تصمیم‌های تاریخ سیاست خارجی ایالات متحده بوده است. به لطف آن توافق ما برنامه هسته‌ای ایران را درون یک جعبه و محدود داشتیم و به دلیل سیستم‌های نظارتی و راستی‌آزمایی از این بابت اطمینان داشتیم. حتی دولت پیشین نیز می‌گفت که ایران به خوبی به تعهداتش عمل می‌کند.

وی در ادامه مدعی شد: ایران به بهانه خروج ما از برجام، فعالیت‌های خطرناکی را که پیش از توافق انجام می‌داد، از سر گرفته است. بهترین مسیر برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، بازگشت به توافق هسته‌ای (برجام) است.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تقاضای ایران مبنی بر گرفتن ضمانت درخصوص عدم خروج مجدد این کشور از برجام گفت: ما در سیستم‌مان نمی‌توانیم چنین ضمانت سخت و فوری ارائه بدهیم. رئیس‌جمهور بایدن تنها می‌تواند بگوید که در زمان ریاست‌جمهوری خودش چه کاری‌های می‌تواند انجام بدهد اما ما نمی‌توانیم روسای‌جمهور آتی را محدود کنیم. ما در این خصوص درحال گفت‌وگو هستیم تا ببینیم به کجا می‌رسیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما گذرگاه کوتاهی در اختیار داریم تا ببینیم که آیا بازگشت متقابل به پایبندی‌ها امکان‌پذیر است یا نه. ما سخت در این خصوص کار می‌کنیم. بازگشت به توافق در جهت منابع ما و متحدان و شرکایمان است. ما در عرض چند هفته آتی خواهیم فهمید که چه پیش می‌آید.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.