چه کسانی تاکنون هیات انتخاب “حقیقت” بودند؟

[ad_1]

در طول چهارده دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» بسیاری از سینماگران و مستندسازان به عنوان هیات انتخاب، مستندهای حاضر در این جشنواره را انتخاب کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، عزیزالله حمیدنژاد، محسن امیریوسفی، انسیه شاه‌حسینی، نرگس آبیار، پوران درخشنده، پریوش نظریه، ابوالفضل جلیلی، بیژن میرباقری و محمدحسین مهدویان سینماگرانی هستند که در برخی دوره‌های جشنواره سینماحقیقت به عنوان هیات انتخاب مستندهای متقاضی حضور در جشنواره را بررسی کرده‌اند.

علاوه بر این سینماگران بسیاری از پیشکسوتان و فعالان حوزه مستند از جمله ارد عطارپور، محمد تهامی‌نژاد، فرشاد فرشته حکمت و … تجربه حضور در جمع هیات انتخاب‌های جشنواره سینماحقیقت را در کارنامه دارند.

در این گزارش نگاهی به هیات انتخاب‌های بخش مسابقه ملی چهارده دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت داشته ایم:

نخستین دوره:

محمد تهامی نژاد، عزیزالله حمیدنژاد، فرشاد فرشته حکمت، مرتضی رزاق کریمی و مهدی همایون فر نخستین هیات انتخاب جشنواره سینماحقیقت بودند.

دومین دوره:

هیات انتخاب:

محسن عبدالوهاب، محسن امیریوسفی، محسن قیصری، فرید فرخنده کیش، محمدرضا بهشتی منفرد، جواد بزرگمهر و فیما امامی دومین هیات انتخاب جشنواره سینماحقیقت را تشکیل دادند.

سومین دوره:

در این دوره دو گروه هیات انتخاب فیلم‌های متقاضی حضور در جشنواره را بررسی کردند. دکتر شهاب الدین عادل، سعید مستغاثی و بهزاد رسول زاده هیات انتخاب بخش مستندهای کوتاه بودند و محمد علی فارسی، محمد مقدم و ابوالفضل توکلی هیات انتخاب بخش نیمه بلند و بلند را تشکیل می‌دادند.

چهارمین دوره:

مهناز مظاهری، ابراهیم کیهانی، مهرداد زاهدیان، ابوالقاسم ناصری‌نیاکی، علیرضا قاسم‌خان، سیدحسین حق‌گو، مصطفی دالایی و اصغر بختیاری هیات انتخاب چهارمین جشنواره سینماحقیقت بودند.

پنجمین دوره:

در این دوره تقسیم بندی بخش رقابتی جشنواره سینماحقیقت تغییر کرد و هیات انتخاب جشنواره به این ترتیب اعلام شدند.

مستند آزاد: محمود زنده نام، سید ناصر هاشم‌زاده و زهره یزدان‌پناه

بخش مستند اجتماعی: محمود گبرلو، سهیل کریمی، رضا فرهمند، رضا درستکار و احسان رجبی

مستند پُرتره: ارد زند ، محمدتقی فهیم و مهرداد غفارزاده

مستند تاریخی: مریم پوریامین، بهروز فرجی و علی باقرزاده نمازی

مستند جنگ: اصغر بختیاری، مصطفی دالایی، محمدرضا معصوم زادگان

مستند دینی و آیینی: محمد صدری ، سید عبدالستار کاکایی و ذبیح‌الله رحمانی

زیست‌محیطی: کاوه بهرامی‌مقدم، حمیدرضا چارکچیان و سیاوش سرمدی

مستند سیاسی: اکبر حُر ، قاسم بخشی و حسین سلطان‌محمدی

جهاد اقتصادی: سید حسین حق‌گو ، محمدجواد لسانی و رضا کاظمی

مستند قوم شناسی: پدرام اکبری، مرتضی شاملی، سید محمدرضا هاشمیان

ششمین دوره:

ششمین دوره از جشنواره سینماحقیقت هم همچون پنجمین دوره شامل بخش های مختلف بود و هیات انتخاب به این ترتیب معرفی شدند.

هیات انتخاب و داوران بخش مستند آزاد: بهمن حبشی، انسیه شاه حسینی، محمدرضا شرف الدین، شهرام علیدی و جواد مُزدآبادی

هیات انتخاب و داوران بخش مستند پرتره: مصطفی آل احمد، حسین ترابی، ناهید حسن‌زاده، محمد تقی فهیم، محمدرضا معصوم‌زادگان

هیات انتخاب و داوران بخش مستند جنگ: وحید چاووش، جهانگیر خسروشاهی، مصطفی دالایی، سیّدمحمدمهدی طباطبایی نژاد و حبیب والی نژاد

هیات انتخاب و داوران بخش مستند خانواده: نرگس آبیار، آزاده بیزار گیتی، مریم جلالی، پوران درخشنده و زهره یزدان پناه

هیات انتخاب و داوری بخش مستند تاریخی: علی باقرزاده نمازی، معین کریم الدینی، سام کلانتری، محمد مقدم و مهناز مظاهری

هیات انتخاب و داوری بخش مستند دینی و آیینی: حسن آقاکریمی، سیاوش سرمدی، مازیار فکری ارشاد، سعید مترصد و سیّدناصرهاشم‌زاده

هیات انتخاب و داوری بخش مستند «زیست محیطی»: محسن سیف، سیّدحسین صافی، علی لقمانی، محمود یارمحمدلو و داریوش یاری

هیات انتخاب و داوری بخش مستند سیاسی: احسان رجبی، محمود زنده‌نام، حسین سلطان‌محمدی، محمدرضا عرب، احمدرضا گرشاسبی

هیات انتخاب و داوران بخش نگین درخشان: اُرد عطارپور، سعید ابوطالب، رامین حیدری فاروقی، محمد خزاعی و معصومه نورمحمدی

هیات انتخاب و داوری بخش مستند قوم شناسی: پدرام اکبری، رضا درستکار، پناه برخدا رضایی، مهرداد غفارزاده و رهبر قنبری

هیات انتخاب و داوری بخش حمایت از کار: اصغر بختیاری، سیّدحسین حق گو، ذبیح الله رحمانی ، مرتضی شاملی و مجتبی محمدی

هفتمین دوره:

در این دوره برای هر چند بخش یک هیات انتخاب در نظر گرفته شد و به این ترتیب تعداد اعضای هیات انتخاب کاهش یافت.

در بخش مستند داستانی پریوش نظریه، ابوالفضل جلیلی و بیژن میرباقری اعضای هیات انتخاب بودند. در بخش ویژه مستندهای سیاسی- اقتصادی منوچهر مشیری، مصطفی رزاق کریمی و حبیب احمدزاده انتخاب آثار را برعهده داشتند و انتخاب فیلم های چهار بخش مستند انقلاب و دفاع مقدس، تاریخی، علمی و زیست محیطی، دینی و آئینی برعهده شهرام درخشان، مسعود امینی تیرانی و مسعود سفلایی بود. انتخاب سه بخش مستند اجتماعی، مستند پرتره و مستند قوم شناسی را هم کاوه بهرامی مقدم، سعید قطبی زاده، مهناز مظاهری و فرحناز شریفی برعهده داشتند.

هشتمین دوره:

در این دوره بخش رقابتی مسابقه ملی جشنواره بار دیگر به سه بخش کوتاه، نیمه بلند و بلند تفکیک شد و اعضای هیات انتخاب به این ترتیب مستندهای بلند: محمدحسین مهدویان، مسعود امینی‌تیرانی، رامتین شهبازی، مستندهای نیمه‌بلند: سیدحسین حق‌گو، محمود رحمانی، آزاده بیزارگیتی و مستندهای کوتاه: علی اکبر ولدبیگی، مرتضی پایه‌شناس، لقمان خالدی معرفی شدند.

نهمین دوره:

در نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت، صادق داوری فر، محمدرضا فرزاد، حسن نقاشی بخش مستند کوتاه، علیرضا حسینی، آرش لاهوتی، سیدعبدالستار کاکایی بخش مستند نیمه بلند و معین کریم الدینی، محمود یارمحمدلو و فرزاد توحیدی بخش مستند بلند را انتخاب کردند.

دهمین دوره:

هیات انتخاب بخش ملی این دوره از جشنواره به این ترتیب معرفی شدند:

بخش مسابقه ملی بلند: مهرداد زاهدیان، مهدی قربان‌پور، مهدی گنجی

بخش مسابقه ملی نیمه بلند: سام کلانتری، مهدی شامحمدی، آرش اسحاقی

بخش مسابقه ملی کوتاه: مهدی باقری، پژمان مظاهری‌پور، مهدی بوستانی شهرکی

یازدهمین دوره:

در این دوره دو گروه هیات انتخاب برای بخش رقابتی مسابقه ملی معرفی شدند.

هیات انتخاب مسابقه ملی بخش مستندهای کوتاه و نیمه بلند: علی‌اکبر ولدبیگی، ابوالقاسم ناصری، مهدی اسدی، سیدمحمدصادق جعفری، صادق سوری

هیات انتخاب مسابقه ملی بخش مستندهای بلند: احمد طالبی‌نژاد، پژمان مظاهری‌پور، محمود رحمانی، یاسر خیر و مسعود سفلایی

دوازدهمین دوره:

مرجان ریاحی، امید عبدالهی و مصطفی امامی اعضای هیات انتخاب بخش مستند کوتاه، عباس امینی، مریم سپهری، سید وحید حسینی اعضای هیات انتخاب نیمه بلند، محمد شکیبانیا، آزاده موسوی و سید محمدرضا هاشمیان اعضای هیات انتخاب بخش بلند مسابقه ملی دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت بودند.

سیزدهمین دوره:

اعضای هیات انتخاب سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت شامل مستند کوتاه: معصومه نورمحمدی، علیرضا دهقان و عزت الله پروازه، مستند نیمه بلند: پریسا عشقی، محمدرضا فرزاد، محمد صوفی و بخش مستند بلند: مهدی شامحمدی، فرید فرخنده کیش، کوروش عطائی بودند.

چهاردهمین دوره:

در چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت در بخش فیلم کوتاه امیر اصانلو، الهام اسدی و فخرالدین سیدی، در بخش نیمه بلند بهروز ملموس باف، مینا مشهدی مهدی و امیرحسین نوروزی و در بخش فیلم بلند مهدی بخشی مقدم، سیدحسین حق گو و رایا نصیری مستندهای بخش رقابتی را انتخاب کردند.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.