واکسینه شدن 150 هزار راس دام سیستان و بلوچستان بر علیه تب برفکی

[ad_1]

ایسنا/سیستان و بلوچستان معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه سال جاری بیش از ۱۵۰ هزار راس دام سبک و سنگین در استان علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

دکتر مسعود اصغری در گفت وگو با ایسنا گفت: بیماری تب برفکی بیماری عفونی، ویروسی و اغلب کشنده در دام های اهلی و وحشی است و در 70 گونه جانوری تاکنون گزارش گردیده است و  به علت واگیری شدید و علایم بالینی باعث خسارات اقتصادی سنگینی به صنعت دامداری کشور  می شود؛ از جمله علایم آن می توان بروز تب در دام بیمار و به دنبال آن باعث ظهور تاول در دهان و پاها و همچنین لنگش اشاره نمود. این بیماری در صورت تماس با دام آلوده، تجهیزات دامداری، غذا و لباس آلوده، حمل و نقل و… در سطح وسیعی منتشر می شود.

دکتر اصغری افزود: کنترل و پیشگیری از این بیماری منوط به همکاری دامداران در امر واکسیناسیون موثر و به موقع دام ها، قرنطینه نمودن دام مبتلا، کنترل تردد و نقل و انتقال دام ها می باشد و در انتشار بیماری حمل و نقل غیر مجاز و دام قاچاق نقش مهمی ایفا می نماید.

معاون سلامت دامپزشکی استان اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه بیش از ۱۵۰ هزار دام سبک و حدود ۲۰۰۰ دام سنگین علیه این بیماری در استان واکسینه شده و بیش از یک میلیون و چهارصد هزار راس واکسیناسیون با اولویت دام های عشایر و روستائیان تا پایان سال در دستور کار این اداره کل می باشد.

وی افزود: دامداران محترم با توجه به اصل مهم پیشگیری بهتر از درمان و با پرداخت هزینه ناچیز واکسیناسیون در مقایسه با ارزش دامها، می بایست با مشورت دامپزشک، از طریق مراکز مایه کوبی دامپزشکی و با در نظر داشتن دوره ایمنی زایی واکسن ها، نسبت به واکسیناسیون دامهای خود اقدام و از بروز تلفات و تحمیل هزینه های درمانی و گسترش بیماری در دامداری و منطقه جلوگیری نمایند.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.